Sýrie


Informace

Sýrie - ruiny domu (ruins of the house) Podnebí je většinou suché s horkými léty a mírnými zimami. Srážky přicházejí od září do května a nejvíce jich spadne na západní svahy pobřežních hor. Pro tyto srážky jsou však charakteristické značné výkyvy. Roční úhrn srážek v pobřežní a horské oblasti dosahuje hodnoty zhruba 760 mm, ve stepní oblasti se pohybuje od 215 mm do 500 mm, v poušti ještě níže. Z pouští na jihovýchodě země často vane horký vítr „chamsín“.
Teplotní rozmezí se pohybuje od velmi vysokých teplot v létě k teplotám blížícím se k nule v období zimy. Teploty se liší v závislosti na oblasti. Na pobřeží a v úrodné oblasti, kde žije většina obyvatelstva, dosahují v létě průměrné denní teploty hodnoty 35 °C, v oblasti pouště dokonce 40°C, neobvyklé nejsou ani teploty 46°C. V zimním období dosahují průměrné denní teploty v Damašku zhruba 10°C, někdy bývá chladněji a vyskytnout se může i sněžení. Sníh je samozřejmostí na výše položených vrcholech hor. Sníh byl dokonce zaznamenán v oblasti pouště poblíž Palmyry.

Pokud jde o srážky, vyskytují se v období od září do května a to ponejvíce v oblasti západních svahů pobřežních hor. V období května je také nutné počítat s poměrně silným větrem vanoucím z pouště (a přinášejícím tedy sebou množství písku), zvaným chamsín. Až do konce října, kdy nastávají dramatické změny v počasí, bývají klimatické podmínky mírné, výjimkou není ani horké počasí. Od listopadu do února je nutné se připravit na nepříjemné, chladné počasí a to na území celého státu. Je nutné mít na zřeteli, že většina levnějších hotelů není na tento druh počasí vybavena (topení, apod.).

Pouštní vítr chamsín je častým jevem v jarním období (květen). Dosahuje silné intenzity a bývá nepříjemný množstvím jemného písku, který ssebou přináší z pouště.

predpoved pocasi, předpověď počasí