Jihoafrická republika


Informace

Jižní Afrika má hustou síť prvotřídních silnic a dálnic, na kterých se jezdí vlevo. Pokud chcete řídit musíte mít u sebe platný řidičský průkaz s fotografií a podpise a to v angličtině. Pokud ho nemáte bude od Vás požadovám mezinárodní řidičský průkaz.
Existuje zde 270 000 km silnic, z toho 103 000 km je asfaltových, 6 000 km dálnic a 803 km silnic s poplatky. Placené silnice jsou poměrně časté a je dobré mít po ruce vždy dostatek drobných. Silnice jsou opravdu kvalitní a široké, protože v dobách apartheidu bylo nutné rychle a bezpečně přepravovat armádu s vybavením, což vyžadovalo velice kvalitní vozovky. Hlavní zdejší silniční pravidlo je takzvané „four way stop“(4 stop). Na křižovatce označené touto značkou musí zastavit všechna vozidla a přednost má ten, který zastavil jako první. Maximální povolená rychlost na dálnicích je 120 km/h, mimo dálnici 100 km/h a v obydlených oblastech 60 km/h, v národních parcích se jezdí obvykle kolem 50 km/h. Silniční značení je velmi přehledné. Na cestách je dostatečné množství benzínových čerpadel, která jsou otevřena 24 hodin denně a nejsou samoobslužné. Dejte si však při řízení auta pozor, protože JAR má hrůzně velkou nehodovost. Každoročně umírá a silnicích kolem 10 000 lidí. Řízení pod vlivem alkoholu se považuje za vážný prohřešek a přísně se trestá. Povolená míra alkoholu je 0,05%.
Při jízdě automobilem jsou povinné bezpečnostní pásy.
Automobilová asociace AA je největším jihoafrickým motoklubem a poskytuje pomoc i turistům. Horká linka na motoklub je: (011) 799 1000.

Zajímavé odkazy

Informace o místní dopravě