Jihoafrická republika


Informace

Počasí
Západ země má slunná a suchá léta s maximálními teplotami kolem 26 stupňů. Často fouká silný vítr. Zimy bývají chladné s průměrnou teplotou kolem 7 stupňů, maximum 17 stupňů. Na nejvyšších vrcholcích může i sněžit. Východ země, zahrnující i Johannesburg, má v zimě suché slunečné počasí s maximálními teplotami kolem 20 stupňů. V noci teploty klesají na 5 stupňů. Mezi říjnem a dubnem vás mohou zastihnout odpolední přeháňky často doprovázené okázalým hromobitím a blesky. Krupobití zde každoročně způsobuje velké škody. Podél jižního pobřeží je počasí střídmé, ale na severu jižního pobřeží je počasí tropického charakteru. Oblast KwaZulu-Natal a region Transkei má v létě velmi horké a vlhké klima, v létě je zde období dešťů. Mpumalanga a Severní provincie má léta velice horká s častými bouřkami. V zimě jsou dny teplé a slunečné. V oblasti při mysu Dobré Naděje panuje podnebí podobné jako ve Středomoří, s bouřlivými zimními dešti. V létě tady prší většinou jen za bouřek. Kapsko v létě zasahují silné jihozápadní větry. Vítr zvaný „kapský doktor“ rozfoukává nečistoty ve vzduchu a jeho zásluhou tu často září modrá obloha.
Tip: pokud se rozhodnete použít "Odkaz na info o počasí v Jar - česky", do vyhledavače napište South Africa.

Průměrné teploty v jednotlivých ročních obdobích:
Léto - říjen - březen, 15 - 35 stupňů Celsia.
Zima - duben - září, od bodu mrazu do 20 stupňů Celsia.

Slunce:
Sluneční záření je v JIhoafrické republice opravdu silné a proto by měli všichni turisté používat odpovídající ochranu, zejména mezi 11:00 a 15:00.
Podnebí
Jar leží na jižní polokouli, což znamená, že zde můžete očekávat opačné roční období, než je na polokouli severní. Teploty v JAR jsou ovlivňovány třemi základními jevy. Za prvné, díky vyšší nadmořské výšce jsou zde teploty vždy o něco nižší než v jiných zemích ve stejných zeměpisných šířkách, např. Austrálie. Za druhé, díky šířkovému rozpětí 13 stupňů, průměrné každoroční teploty jsou poměrně stejné a za třetí jsou zde patrné velké teplotní rozdíly mezi západním a východním pobřežím, což způsobuje rozdíl teploty mezi Mozambique-Agulhas proudem a Benguela proudem. Více jak 40% země leží v nadmořské výšce nad 1 210 m, což je faktor, který ovlivňuje teploty a srážky zejména ve vnitrozemí.
Většina jihoafrického území leží v subtropickém pásmu, na východě vlhkém a západě suchém. Na pobřeží má středomořské a ve vnitrozemí kontinentální suché podnebí. Sever zasahuje do tropů. Chladný Benguelský proud, který se pohybuje z jihu na sever podél západního pobřeží, zabraňuje vzniku srážek a způsobuje, že na sever zasahuje výběžek pouště Namib. Jihovýchodní pobřeží omývá teplý Agulhasský proud, který přináší časté a vydatné deště. V oblastech, kde se země stýká s oceánem, vanou poměrně silné větry, zejména v jihozápadních a jižních pobřežních oblastech. Zbytek země je od těchto větrů ušetřen. Hlavní letní dešťové období zde trvá asi od listopadu do dubna. Zimní měsíce, květen až říjen, bývají relativně chladné, silné srážky dostává i jihozápad země, někdy zde dokonce stejně jako v Dračích horách sněží. Na východním pobřeží je i zima příjemně teplá. Srážek ubývá k severozápadu, více než polovina území je suchá až polosuchá. Pouze asi na 5% rozlohy země spadne více než 1 000 mm vody ročně.
Srážky
Sledování srážek je v popředí zájmu. V porovnání s globálním každoročním průměrem deštů, který je 857 mm, spadne v Jihoafrické republice pouze 464 mm ročně. Čtvrtina země má každoročně méně než 200 mm srážek a zbytek má částo méně než 500 mm srážek, což je absolutní minimum pro zemědělskou činnost. Tyto vyprahlé oblasti se nacházejí zejména na severu a západu země. Krátké, ale vydatné bouřkové deště jsou běžné na východě země, v Krugerově národním parku a v Dračích horách. Kapský poloostrov a Kapské město má zimní deště velmi podobné dešťům ve středomoří. Úzký pobřežní pás na jihu země, okolo Zahradní cesty, má poměrně dostatek srážek po celý rok. Během studených zim v Dračích horách dokonce sněží.
Vlhkost vzduchu
Většina vnitrozemí má extrémní vlhkost vzduchu, až k úpatím hor, kde hodně prší a je často mlha. V létě se mlhy, které přináší Atlantický oceán dostanou v noci až 50 km do vnitrozemí kde přes den mizí. Extrémně vlhko je v subtropické pobřežní oblasti KwaZulu-Natal kde v létě šplhají teploty vzduchu až na 40 stupňů.
Hodiny slunečního svitu
Kapské město má v průměru 8,6 hodin slunečního svitu denně. V porovnání se 7,9 hodinami v Madridu, 6,5 hodin v Římě a 5,3 hodin v Londýně, je zde slunečního svitu opravdu nadbytek. Tento nadbytek je způsoben vysokým tlakem, který způsobuje Indický a Atlantický oceán. V porovnání s jinými zeměmi ve stejných zeměpisných šířkách, je zde velmi krátký soumrak a západ slunce.

Click for Cape Town, South Africa Forecast