Singapur


Informace

Tropické ovoce a koření
Rambutan znamená v malajštině “trnitý“, “ostnatý“, což vzhled tohoto ovoce naprosto vystihuje, pokrývají ho měkké, červené ostny a svou velikostí se podobá vlašskému ořechu nebo mandarince. Hlavní sezóna, v níž dozrává, je od června do září.
Mangosteen , nejkrásnější tropické ovoce, pokryté tmavou purpurovou slupkou, připomíná pomeranč nebo jablko. Uvnitř jsou bílé “měsíčky“ podobné těm u pomeranče, ale tyhle mají sladkokyselou chuť, která je podobná kombinaci jahod a hroznového vína.
Durian , nejneoblíbenější ovoce v celém regionu, je oválné, dlouhé až 25 cm, někdy i více. Proslavil jej strašný zápach, takže lidé, kteří ho ochutnávají poprvé, si většinou zacpávají nos. Během sezóny, kdy dozrává, uvidíte v malajských hotelech nápisy, které zakazují, abyste si toto ovoce přinesli s sebou dovnitř. Chuť, která je tomu podobná, je např. cibulová zmrzlina. Duriany jsou velice drahé a na rozdíl od jiného ovoce, které bývá osvěžující, je toto pravý opak, říká se, že je to vynikající afrodiziakum. Sezóna, v níž dozrává, je od června do srpna a od listopadu do února.

Jackfruit, ovoce velkých rozměrů, které svým tvarem připomíná vodní meloun, visí na stromech a když se otevře, najdete zde množství světlých oranžovožlutých dílků s jemně gumovou strukturou. Jackfruit pokrývá zelená, hrbolatá slupka, ale je příliš obtížné, než aby se celý plod umyl a prodával celý, v kuse. Proto si můžete v pouličních stáncích koupit pouze jednotlivé dílky nabodnuté na jehlici. Sezóna, v níž má nejlepší chuť, je od června do prosince, ale jinak je k dostání po celý rok.
Papaya, nazývaná též “pawpaw”, má svůj původ ve Stření Americe, ale rozšířila se i do regionu jihovýchodní Asie, kde nesmí s citrónovým džusem chybět u žádné snídaně. Papaya je dlouhá až 30 cm, někdy i více, světlou oranžovou dužinou, strukturou a vzhledem připomíná dýni, kdežto chutí spíše meloun. Černá semínka uvnitř mají antikoncepční účinky. Papaya je k dostání po celý rok.

Starfruit, nazývané podle svého hvězdicovitého tvaru, se vyznačuje typickou průsvitnou zelenožlutou barvou, křehkostí a vodnatou chutí. Je k dostání po celý rok.
Custard Apple, nazývané též “ bílé mango “, pokrývá bradavičnatá, zelená slupka a dozrává tehdy, když vypadá mírně přezrálé. Bílý, krémový plod uvnitř výborně chutná a zahání žízeň. Můžete jej sehnat v pouličních stáncích.
Pomelo vypadá jako obrovský pomeranč, ačkoli slupka bývá více zelená než žlutá nebo oranžová. Plod má nachové zbarvení, chutí připomíná grapefruit a někdy váží dokonce i přes 1, 5 kg.
K dalším typickým druhům ovoce, s kterými se zde můžete setkat jsou např.: mango, kokosové ořechy, banány, ale i jahody.
V regionu jihovýchodní Asie, tedy i v Singapuru, tvoří nezbytnou součást přípravy jídel nejrozmanitější druhy koření, např. skořice, zázvor, anýz, chilli, kari a mnoho dalších.