Portugalsko


Informace

Portugalsko je rozděleno do sedmi vnitrozemských provincií. Součástí portugalské republiky je i ostrov Madeira a Azorské ostrovy.


most 25. dubna v Portu most 25. dubna v PortuMezi metropolí Portugalska Lisabonem a druhým nejvýznamnějším městem Portem, ve středním Portugalsku, se nalézají významné architektonické a historické památky. Poblíž Lisabonu leží přepychové paláce, například v Sintře, a v Estramaduře můžete navštívit několik nábožensky významných míst Portugalska. V tomto kraji se střídají pusté pláže s malebnými rybářskými vesničkami a elegantními rekreačními středisky. V úrodné krajině kolem řeky Tejo se daří chovu dobytka a plodinám od hroznů po ovoce a rýži. Dále na sever se ráz krajiny různí, nachází se tu historické univerzitní město Coimbra, údolí porostlá vinnou révou a ponurá města a pevnosti v kraji Beira. Této odlehlé oblasti vévodí žulový masiv pohoří Serra da Estrela.
Po hodině jízdy z Lisabonu na severozápad se dostanete na skalnaté atlantické pobřeží – lisabnonské pobřeží, k lesnatým svahům Sintry nebo do krajiny s venkovskými sídly a královskými paláci. Na jih od Lisabonu si můžete odpočinout na písčitých plážích a podívat se do rybářských městeček na pobřeží nebo prozkoumat laguny v ústí řek Tejo a Sado. Stále ještě tu prospívají malé rybářské a zemědělské osady a rušné trhy nabízejí různé druhy ryb a mořských živočichů. Přežívají také tradiční odvětví jako solivarnictví a těžba mramoru.
Ačkoli je tady moře chladné a často drsné, zvláště na západním pobřeží, místní pláže patří mezi nejčistší v Evropě. Můžete si zde vyzkoušet surfování, rybaření a sportovní potápění, jízdu na koních a jízdu Formulí 1. Jsou tu i skvělá golfová hřiště

V jižním Portugalsku se téměř bez přerušení táhnou až k obzoru rozsáhlá pšeničná pole a vyprahlé roviny Alenteja. Tato část Portugalska má bohatou historii počínající se někde v přehistorii. Navzdory tomu zůstala města jako Elvas, Beja nebo dokonce Évora zatím masovou turistikou nedotčena. To se však nedá říct o jižním pobřeží. Mnozí turisté znají z celé země jen Algarve. Je to škoda, protože tato provincie není pro Portugalsko ani zdaleka tak charakteristická.
západ slunce v NP Peneda Geres západ slunce v NP Peneda GeresSever Portugalska je charakteristický svým venkovským rázem. Za obdiv jistě stojí jeho panenská příroda, stále ještě nedotčena průmyslovou civilizací. Přestože tato část země nepatří mezi turisticky tolik vyhledávanou lokalitu, návštěvníci zde naleznou množství kulturních a historických památek. Turisty dále okouzlí místní přírodní krásy, které přímo vybízejí k pěším túrám a k vodním sportům. Za údolím řeky Douro a urodnou provincií Minho vás uvítá romantický kraj Trás-os-Montes. Právě tento kout země se může považovat za kolébku portugalského národa, neboť zdejší historická města jako Braga, Porto či Braganc dávají návštěvníkovi možnost nahlédnout do fascinující minulosti země.


Slovníček:
Adega – vinný sklípek
Abrigo de montanha – horský přístřešek
Albufeira – alguna
Aldeia – vesnice
Arco – klentba
Bairo – město
Barragem – přehrada
Casa de chá – čajovna
Cidade – město
Churrasqueira (churrascaria) – restaurace připravující grilované pokrmy, obzvláště kuře
Claustro – klášter
Ementa – menu
Esplanada – terasa, promenáda
Gelado – zmrzlina
Gruta – jeskyně
Jardim - zahrada
Paco – palác
Praca – náměstí
Praia – pláž
Ribeiro – pramen
Rio – řaeka
Rua – ulice
Sé – katedrála
Serra – hory, horský masív
Turismo – turistická kancelář
Vila – město
Vinho verde – burčák
Vinho da casa - likérkaDůležité adresy

Direccao - Geral do Turismo (Nespecifikováno)
Adresa: Avenida António Augusta de Aguiar 86 , Lisboa , 1069-021 Kontakt: Tel.: 21-358 6400 Fax: 21-358 6666
Turistické informace.

Direccao Regional de Turismo dos Acores (Nespecifikováno)
Adresa: Casa do Relógio, Colónia Alemá , Horta, Azores , 9900 Kontakt: Tel.: 292-29 3601 Fax: 291-23 2151 www.modeirtourism.org
Turistické informace.

I. C. E. P. (Nespecifikováno)
Adresa: Avenida 5 de Outubro 101 , Lisboa , 1070-051 Kontakt: Tel.: 21-790 9500 Fax: 21- 795 0961 www.portugalinsite.pt
Turistické informace.


Zajímavé odkazy

Odkaz na mapu