Belgie


Informace

V Belgii se stále velmi snaží udržovat staré folklorní tradice, proto se několikrát do roka můžete těšit na maškarní průvody (v Ronsi, ve Stavelote, v Eupene...), hudební a taneční slavnosti i procesí spojená s církevními svátky. Určitě si nenechte ujít karneval satirických masek v Malmédách nebo Kočičí průvod v Ypres.
Krásná je i belgická keramika a velmi známá je zvláště bruselská fajans a porcelán z Touraine. Lutych se proslavil výrobou benátského skla, dále je známe belgické malované a broušené sklo.
Již od středověku se traduje řezbářská výroba a nejznámější byli a jsou řezbáři z Lutychu a z vlámské školy.
A samozřejmě tradiční ruční výroba gobelínů, které se zde objevují už od 14. století. Návrhy pro gobelíny vytvářeli i nejslavnější umělci, jako například P.P.Rubens.
Jedním z nejrozšířenějších lidových řemesel, ve kterém Belgičané dosáhli mistrovství, je krajkářství. Kdy se přesně začaly krajky vyrábět, není zcela jasné. Prvním obdobím rozkvětu je 15. století, kdy se podle dekretu Karla V. začalo krajkářství vyučovat ve školách a v klášterech. Jsou dva hlavní druhy krajek. První z nich, háčkované krajky, se nazývají také renesanční nebo bruselské, protože se nejčastěji prodávají v Bruselu. Druhým typem jsou paličkované krajky, které se vyrábějí v Bruggách a jsou velmi drahé. Existují čtyři hlavní techniky výroby: vévodská krajka (paličkovaná, podle předkresleného vzoru, který je přišpendlený v rámu, ve kterém jsou napnutá i jednotlivá vlákna s paličkami, používá se obvykle 22 paliček, ale může jich být až 200), rozetová krajka (háčkované krajky ve tvaru rozety), princeznovská (nejčastěji se používá na svatební závoje, v současnosti se někdy vyrábí i strojově), renesanční (někdy zvaná bruselská, nejčastěji vyráběná krajka, je velmi pevná a používá se v domácnostech jako podložky, prostírání ...).