Belgie


Informace

Od 1. ledna 2002 byla v celé Evropské unii zavedena jednotná měna Euro. Bankovky jsou v nominální hodnotě 5, 10, 20, 100, 200 a 500eur. Mince jsou v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 euro.
Podobu mincí navrhl Belgičan Luc Luycx pracující v Královské mincovně v Brusel. Čelní strana představuje 12 členských států. Na mincích 1, 2 a 5 centů je zemská polokoule s Evropou a částí Afriky a Asi a je symbolem spojení Evropské unie a světa. Na mincích o hodnotě 10, 20 a 50 centů je mapa Evropské unie s hranicemi jednotlivých států, což symbolizuje Evropu jako celek autonomních států. Na rubech mincí jsou národní motivy, belgické mince mají všechny na rubu krále Alberta II.

Peníze můžete měnit v bankách nebo ve směnárnách (wiesselkantoren ve vlámštině a bureau de change ve francouzštině, naleznete je na letištích nebo na nádražích). Některé banky mají i venkovní konvertory (v podstatě bankomat), ale poplatky za směnu jsou vyšší než ve směnárně.
Také můžete měnit v kancelářích GWK (Geld Wissel Kantoor), kde se neplatí žádné poplatky, mají všechny druhy měn a vystavují i cestovní šeky.
Bez poplatků funguje směna i v bankách Credit Communale. Velmi nevýhodné kursy bývají u „okének“ s nápisem Change.
Směnárny na letištích a nádražích mají otevřeno od 6 do 22 hodin.

Banky
Belgická národní banka, která sídlí v Bruselu, má otevřeno od pondělí do pátku od 9 hodin do 15:30. Muzeum Národní banky je otevřeno od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.
Dále mají v Belgii své pobočky banky Société générale, ING, Fortis.
Na těchto stránkách najdete vyhledávač bankomatů společnosti Fortis.
Banky mají v některých regionech polední pauzu od 12 hodin do 14 hodin.

Bankomaty
Bankomaty najdete většinou přímo u bank nebo na letištích a na nádražích. V mnoha městech najdete bankomaty i v centru města. Běžně se přijímají karty MasterCard/EuroCard, Visa, ale i Bancontact.

Platba kartami
V hotelích a větších restauracích ani ve větších obchodech nebudete mít většinou s placením kartou problém. V menších obchůdcích, na tržištích a menších restauracích či hospodách ale počítejte s tím, že budete muset platit hotově.Zajímavé odkazy

Odkaz na FORTIS BANK
Odkaz na kurzy měn