Nový Zéland


Informace

 Značnou část země dosud pokrývají stále zelené deštné pralesy. Nejen v nich se může setkat s více než 200 druhy kapradin. Některé dokonce dorůstají obřích rozměrů. Ty nejvyšší se jmenují mamaku a dorůstají až do výšky 16 metrů. Dalším významným druhem kapradin jsou stromové kapradiny ponga, které jsou zároveň jedním z národních symbolů Nového Zélandu. Mnozí si teď vzpomenou na proslulé novozélandské národní ragbyové družstvo, které má tuhle rostlinku ve svém znaku. Pongy dorůstající až do výšky 13 metrů. Poznáte je celkem snadno podle stříbrného zbarvení spodních částí listů. Jsou velice fotogenické, mladé výhonky totiž vypadají jako spící schoulená miminka.


Mezi velice zajímavé stromy, které zaujmou na první pohled patří cabagge tree, česky – stromovité zelí. Tenhle vysoký, neobvyklý strom silně připomínající palmu, najdete rostoucí v hojném množství na obou ostrovech. Jeho listy byly využívány též jako potrava Maorů i prvních osadníků. Někteří říkali, že jim měkké mladé listy z koruny stromu chutnají jako zelí – odtud také pochází jeho jméno. Jiným připomínal chuť sladké čerstvé mandle. Měl i další široké uplatnění např. v maorském léčitelství. Jeho dřevo se používalo na výrobu různých nástrojů. S trochou nadsázky lze říci, že je to nezničitelný strom. Ve svém nitru má totiž ukryto mnoho odolných poupat, která v příznivých podmínkách vyraší i za několik let. Co třeba nový cabagge tree rašící z nepoužívaného komína :o)?


Dalším velice zajímavým velikánem je strom kauri. Je to jehličnan, pro který se v češtině užívá velice zajímavý ekvivalent damaroň jižní. V 19. století byl hojně kácen na stavbu lodních stěžňů. Největším zástupcem tohoto druhu je strom Tane Mahutu (Pán lesa), který je už opravdu stařečkem. Jeho věk je odhadován na 1200 let. Měří asi 51 metrů a obvod kmene je téměř 15 metrů. Tento velikán a řada dalších roste především v oblasti, která se nazývá Waipoura Kauri Forest – najdete ji na Severním ostrově.

Během letních měsíců, především v období vánoc upoutá vaši pozornost obrovský strom s nádhernými plnými červenými květy – Pohutukawa. Právě díky tomu, že kvete během vánoc se mu také přezdívá „vánoční strom“.