Nový Zéland


Informace

Natáčení trilogie Pán Prstenu
Příroda Nového Zélandu odjakživa lákala filmové tvůrce. Rozmanitá krajina plná zelených lesů, modravých vodopádů, zlatavých pláží a blankytného nebe uchvátila nejednoho režiséra. Posledním z nich byl Peter Jackson a jeho trojdílný projekt Pán prstenů.

Filmová trilogie vznikla na základě knižní předlohy Johna Ronalda Reuela Tolkiena, jehož epická fantasie volně navazuje na předešlou knihu Hobit. Příběh vypráví o klasickém konfliktu mezi dobrem a zlem. Dějištěm se stal imaginární svět Středozemě. Jeden prsten vládne všem! Tato fráze provází celou historii příběhu. Legendární prsten by ve spojení s tajemným pánem Sauronem znamenal zkázu celého světa, proto se spojené národy několika zemí snaží zamezit zlu dostat se k moci. Trilogii tvoří knihy Společenstvo prstenu, Dvě věže a Návrat krále.

Peter Jackson zasadil Pána prstenů do krajiny jižního ostrova Nového Zélandu a v letech 2001 – 2003 vytvořil velkofilm, který si oblíbily miliony diváků po celém světě. Pán prstenů se zapsal do dějin kinematografie, když překonal rekordy v zisku. Sean Austin, televizní představitel Sama Křepelky, sepsal všechny své zážitky z natáčení a vydal knihu Tam a zase zpátky. Celá trilogie se natáčela více než 18 měsíců. Během té doby se filmový štáb proměnil na jednu velkou rodinu. Její otec, režisér Peter Jackson, oplýval nadšením a pozitivní energií, kterou přenesl na ostatní herce a členy týmu. Atmosféra Nového Zélandu dodávala celému projektu kladný náboj a za odměnu si vysloužila větší návštěvnost a rychlý rozvoj cestovního ruchu.

Z míst, které můžeme snadno rozpoznat na filmových záběrech jmenujme například vesničku Mt. Cook. Ta dostala v trilogii jméno Minas Tirith a hlavní hrdinové ji míjeli při cestě z Morie. Kolem města Twizel na Jižním ostrově se rozprostírají rozlehlé planiny, ideální krajina pro filmové bitvy. V závěrečném díle Návrat krále se planiny proměnily na Pelennorská pole a odehrál se na nich rozhodující souboj o Minas Tirith. Na západním pobřeží leží dvě ledovcové vesničky – Franz Josef Glacier a Fox Glacier. První ledovec byl použit pro záběry světelných signálních ohňů z Gondoru, když volal na pomoc Rohan. K nejnavštěvovanějším místům patří město Wanaka. Fanoušci vědí, že se zde připravovaly scény v Jižní Roklince a v Železném pásu. Nový Zéland vydává speciální průvodce „Po stopách Pána prstenů“, který vás zavede na nejslavnější lokality z filmu.
Maurové
Podle písemných záznamů byl prvním objevitelem ostrova maorský mořeplavec Te Cupe, který vyrazil na své kánoi z Hawaiaki a doplul k dnešnímu Severnímu ostrovu. Neobydlenou zemi nazval Zemí dlouhého bílého oblaku. První Polynésané připluli však do oblasti Nového Zélandu až o dvě stovky let později, tedy v době mezi 1000 a 1100 lety našeho letopočtu. Většina domorodého obyvatelstva byla bohužel semleta kulturními zvyklostmi a nešvary euroamerické civilizace. Renesance v maorské kultuře začala teprve v posledních letech, kdy si zřejmě svět uvědomil, co ztrácí. Objevuje se tedy opět výuka maorštiny, udržuje se tradice her, zpěvů a tanců, umělci zhotovují krásné řezbářské práce. Nejživějším maorským centrem je bezesporu okolí města Ratorua. Pokud už chcete jít po stopách Maorčanů, musíte okusit tradiční maorské jídlo hangi.

Můžeme být pyšní, že také Česká republika zasáhla do života Maorů. Český rodák Bohumír Lindauer zvěčnil v období úpadku maorské kultury koncem devatenáctého století na svých portrétech věrně nejen tváře náčelníků, ale hlavně původní maorské tetování a typický způsob oblékání. Také díky tomu je jedním ze dvou nejvýznamnějších novozélandských malířů své doby!

Když v devatenáctém století vypukla éra evropských přistěhovalců, přivlekli na Nový Zéland, na kterém dosud nežil jediný savec, psi, krysy a králíky, kteří způsobili nepředstavitelné škody. Maoři zanedlouho vyhubili i třímetrového nelétavého ptáka Moa a vypálili obrovské plochy lesa. O několik století později se navíc mezi jednotlivými maorskými kmeny rozmohly územní války a s nimi i kanibalismus. Jejich osud se podobá roli amerických Indiánů. I přestože zájem o jejich kulturu v dnešním světě roste, žije dnes na Novém Zélandu přes 400 000 Maorů. Jejich životní podmínky jsou však často velice bídné.


Název Nového Zélandu v maorštině zní Aotearoa, což v překladu znamená „Země dlouhého bílého oblaku“. Pokud otočíme obrys Nového Zélandu, dostaneme „druhou botu do páru k Apeninskému poloostrovu. Obdivuhodná příroda Jižního ostrova se proslavila díky natáčení celosvětově proslulé trilogie Pána prstenů. Jeden z kopců se jmenuje Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu, díky čemuž se dostal až do Guinessovy knihy rekordů. Další pozoruhodností je, že na ostrovech nenarazíte na jediného hada. Převážná většina obyvatel (88 %) žije ve městech.