Nový Zéland


Informace

 Železniční doprava
Hlavním železničním dopravcem na Novém Zélandu je společnost Tranz scenic. Cestovat vlakem je zde však poměrně finančně náročná záležitost a navíc je pokrytí železniční sítí poměrně omezené. Mnohem lépe na tom je autobusová doprava a doprava letecká.


Autobusová doprava
Systém autobusové dopravy funguje velice dobře. Hlavní společnosti, které zajišťují autobusovou dopravu, jsou InterCity a Newmans. Místní hromadnou dopravu lze vřele doporučit např. na cestě z aucklandského letiště do centra města. Jízdenky se kupují přímo u řidiče. Lze zakoupit i zpáteční jízdenku za zvýhodněnou cenu!

Autobusové zastávky jsou často v těsné blízkosti backpakerů a hotelů. Jejichž názvy řidiči hlásí zvučným hlasem. Pro každého cestovatele s těžkým batohem je jistě milým překvapením ochota řidičů s naložením báglů do autobusu a opětovné usazení na zmožená bedra poutníka.


Letecká doprava
Místní letecká doprava je velmi hustá, rychlá a poměrně levná. Největší a zároveň hlavní letiště je v Aucklandu, kam asi většina z nás přiletí. Další letiště jsou např. ve Wellingtonu, Christchurch, Napieru. Hlavní národní leteckou společností je Air New Zealand, která mimo jiné nabízí přelety mezi Severním a Jižním ostrovem. Cenově výhodné přelety v rámci Nového Zélandu nabízí i společnost Qantas. Prověřeno, opravdu funguje! :o).

Další vnitrostátní spoje zajišťují společnosti:
Adventure charter, Air Coromandel, Freeedom Air, Mountain Air, Origin Pacific, Tasman Bay aviation, Stewart Island flights, Skylink.


Lodní doprava
Lodní doprava funguje také velice dobře. Tou nejznámější trasou je trajektová přeprava mezi Severním a Jižním ostrovem na trase Wellington – Picton. Spojení několikrát denně zajišťují např. společnost Bluebridge nebo Interislander, která navíc nabízí i rychlejší (ale i dražší) spoj katamaránem Lynx. Lístky na trajekt lze zamluvit telefonicky nebo též koupit na internetu na stránkách zmíněných společností. Samozřejmě platí, čím dříve, tím lepší cena. Orientační cena 210,–NZD (dvě osoby + auto).


Autem
Pokud máte dostatek času, pak ten nejlepší způsob jak vidět co možná nejvíce, je pohybovat se po Novém Zélandu autem. A ještě lépe, vlastním autem! Samozřejmě pokud jste v téhle ostrovní zemi jen na skok, auto si pravděpodobně kupovat nebudete. V tom případě lze využít služeb některé z místní nebo mezinárodní půjčovny (např. Hertz, Britz, Budget nebo Avis). Velice oblíbeným způsobem cestování a zároveň poznávání je také pronajmout si obytný vůz – camper. Tuto možnost využívají především turisté senioři ze západní Evropy.

Nejznámější půjčovny camperů:
Maui, Britz, Kea Campers, Spaceships, Backpacker Campervans.

Stopování je též možné, domorodci jsou velice ochotní a rádi zastaví. Doporučit jej lze ale spíše na rušných trasách s větším provozem. Samozřejmě jako všude na světě i zde platí, že stopovat single a hlavně ženám se nedoporučuje!

Jestli se však chystáte pobývat na Novém Zélandu přece jen nějaký ten měsíc, koupě auta je určitě bezesporu nejlepší variantou jak se pohybovat neomezeně a svobodně. Samotný proces koupě auta je tu v celku jednoduchou záležitostí. Inzerce s nabídkami najdete na vývěskách v backpackerech nebo třeba v internetových kavárnách. Hledat můžete i v místních inzertních novinách např. Trade and Exchange (něco jako naše Annonce) nebo okukovat zaparkovaná auta s cedulku „for sale“. Existují také tzv. aukce, které bývají např. v Aucklandu, Wellingtonu nebo Christchurch. Inspirovat se můžete na stránkách aukce Turners.

Nabídka a ceny se liší podle sezóny. V každém případě neponechejte nic náhodě a vůz si před koupí projeďte, pořádně prohlédněte a zkontrolujte zda a do kdy platí registrace a technická (A warrant of fitness – WOF), abyste se vyhnuli případným dalším poplatkům a nákladům. K samotné koupi stačí doklad totožnosti a přepsání vozu na vaše jméno. To vše se provádí během chvilky na poště – vyplněním formuláře. Pak už stačí jen natankovat a vyrazit. Cena benzínu se tu pohybuje kolem 1,36 NZD/litr.