Nový Zéland


Informace

 Jeden z nejlepších způsobů jak poznat zemi je procestovat ji autem, ať už vypůjčeným nebo koupeným. Nejlépe si tak vychutnáte nádhernou krajinu.
Silniční síť je poměrně kvalitní, ale ve srovnání s Evropou jsou zde rozdíly. Dálnic je málo, jsou jen v okolí největších měst. Terén je často členitý a nelze jet rychle. Překonání určité vzdálenosti vám zde bude trvat déle než jste zvyklí.Před cestou je dobré si prostudovat kalkulátor vzdáleností a časů.
Silnice jsou poměrně úzké s hodně zatáčkami a kopečky. Je nutno mít trpělivost s předjížděním. Pro předjíždění jsou zde mimo jiné i vyznačené jízdní pruhy, na které značky předem upozorňují.
Kromě malých odlišností v dopravních značkách je hlavním rozdílem to, že se jezdí vlevo. To je třeba mít neustále na paměti a je dobré si dát před oči samolepku, která to připomíná. Nejčastěji se na to zapomene, když odbočíte na silnici, kde nevidíte žádná protijedoucí vozidla. Když odbočujete, dáváte přednost všem vozidlům, která jedou přímo. V ostatních situacích dáváte přednost vozidlům přijíždějícím zprava. Značka GIVE WAY znamená, že zpomalíte a jste připraveni zastavit, je-li to třeba. Dáváte přednost všem přijíždějícím vozidlům.
Maximální povolená rychlost je 100 km/h, v obci 50 km/h. Radary rychlost kontrolují, ne však na všech místech, kde je značka o kontrole rychlosti. Řidič i spolujezdci musí mít při každé jízdě zapnuty bezpečnostní pásy.
Mezinárodní řidičský průkaz je v zemi akceptován. Minimální věk pro pronájem auta je 21 let.