Nový Zéland


Informace

Na Novém Zélandu se nevyskytuje žádné suchozemské jedovaté či jinak nebezpečné zvíře (snad s výjimkou několika velmi vzácných pavouků). Ale v mořském prostředí se můžete setkat s dravými či žahavými tvory.
pavouk Katipo
Na Novém Zélandu žije životu nebezpečný druh živočicha a tím je přibližně šest milimetrů malý pavouk Katipo. Jeho výskyt je ojedinělý a nebezpečné jsou pouze samičky (mají černé zbarvení s červenou skvrnou). Protijed, účinný maximálně do tří dnů po kousnutí, je k dispozici ve většině nemocnic.
Amébová meningitida
Je velice nepravděpodobné, že onemocníte právě touto chorobou. Malé riziko se objevuje při koupání v termálních jezírkách. Tato již beztak malá pravděpodobnost je jednoduše snížitelná. Stačí držet hlavu nad vodou. Symptomy se projeví do 4 - 7 dnů po infikování. V tomto případě je velmi důležité vyhledat lékařskou pomoc, která nemoc včas identifikuje a započne cílenou léčbu.
Lamblie
Tento parazit je hojně rozšířený v Novozélandských vodách. Rozhodně nedoporučujeme pít vodu z otevřených vodních zdrojů, eventuálně požívat filtry nebo vodu převařit. Následek infekce bývá nepříjemně páchnoucí průjem. Účinnými léky jsou trinidazole nebo metronidazol.
Hepatitida C
Tato nemoc je stále větším problémem mezi lidmi, kteří používají intravenózně drogy.