Namibie


Informace

Počet obyvatel : 1.798.000 (odhad z ledna 2001)
Úřední jazyk: angličtina (7%), afrikánština (nejpoužívanější řeč - 60%), němčina (30%), lokální jazyky (oshivambo, herero, nama)
Administrativní (správní) uspořádání:
Od vyhlášení nezávislosti byla Namibie rozdělena do 13 regionů. Mezi ně patří Omusati, Oshana, Ohangwena a Oshikoto na severu, Kunene na severozápadě, kavango a Caprivi na severovýchodě, Erongo, Otjozndjupa, Omaheke, Khomas a hardap v centrální části země a Karas na jihu.
Politické strany a volby
Státním zřízením se Namibie řadí mezi republiky. Od 21.března 1990 je prezidentem Samuel Shafiishua Nujoma.

Parlament tvoří dvě komory. Dolní komoru představuje National Assembly (Národní shromáždění), které má 78 členů. Ti jsou voleni každých pět let v lidových volbách. National Council (Národní rada) se skládá z 26 členů, jejichž volební období je šestileté. Jsou zde vždy dva zástupci ze všech 13 namibijských regionů.

Příští volby se uskuteční v roce 2004.


Státní vlajka
Státní vlajka je symbolem boje za národní jednotu. Symbolizuje svobodu a soudržnost .
Slunce symbolizuje život a energii. Zlato reprezentuje teplo a je to i barva pouště Namib. Modrá symbolizuje oblohu, Atlantický oceán a vodu, která je pro Namibii tolik důležitá.. Červená reprezentuje lid Namibie, jejich odvahu, hrdinství a otevřenou budoucnost rozkvětu země. Bílá zde je barva míru a jednotuy. Zelená znázorňuje rostliny a bohaté přírodní zdroje.


Zajímavé odkazy

Namibijský parlament
Státní symboly Namibie, hymna, popis územních celků atd.