Namibie


Informace

Oficiální měnou je namibijský dolar (1 namibijský dolar – NAD, N$ = 100 centů), ale používat můžete i jihoafrický rand. Orientovat se hlavně při placení mincemi je velmi složité, protože platí tři různé druhy mincí: staré jihoafrické, nové jihoafrické a namibijské. Situace je to o to komplikovanější, že mince se stejnou hodnotou mají rozdílnou velikost.

Nominální hodnoty jsou:
- pro bankovky N$10, N$20, N$50, N$100 a N$200,
- pro mince 5, 10, 20, 50 centů; N$1 a N$5.


Banky
Většinu zahraničních měn je možno vyměnit ve kterékoliv bance, cestovní šeky většinou mají výhodnější kurz než bankovky. Můžete požádat buď o namibijské nebo jihoafrické dolary. Pokud měníte cestovní šeky, podívejte se, která banka žádá nejnižší poplatky, některé banky totiž žádají až US$6,50.

Kurz se pohybuje různě, zde jsou uvedeny přibližné kurzy - 1Kč = 0,37 N$; €1 = 7,50 N$; US$ = 8,20 N$

Vyhněte se výměně peněz na ulici. Většinou se nejedná o černý trh, ale spíš se můžete stát obětí loupeže.


Bankomaty
Bankomaty se nacházejí ve všech větších městech. Bankomaty s označením BOB patří První národní bance (First National Bank).


Platba kartami
Kreditní kartou je možné platit ve velkých městech, v hotelech a dražších obchodech, ale nikdy ne u benzínových pump. Vždy u sebe proto mějte peníze v hotovosti.

Nezapomeňte si sebou vzít číslo na svou banku - pokud bude karta ztracena či ukradena, ihned volejte a nechte ji zablokovat!

Zajímavé odkazy

Aktuální kurz namibijského dolaru vůči koruně