Namibie


Informace

Na veřejnosti se vyhněte nahotě či přílišnému odhalování těla.
Neodpustitelným prohřeškem je také kritika nabibijské vlády, prezidenta atd., raději na toto téma ani nežertujte.


Společnost
Na vrcholu společenského žebříčku stojí staří lidé, kterým je prokazována úcta a všichni se k nim chovají s nejvyššími ohledy. Také lidem s vyšším vzděláním (lékaři, učitelé atd.) je zvykem prokazovat úctu. Úředníci v Namibii jsou většinou otevření a přátelští. Rozhodně s nimi jednejte v klidu a bez emocí, protože křikem stejně nic nezmůžete.

Pozdravy
Naučte se, jak se řekne v místních jazycích pár základních pozdravů a často je používejte. Zvlášť na vesnici nic nezkazíte také malou zdvořilostní úklonou.

Fotografování
Většině Afričanů nevadí, pokud se rozhodnete, je fotografovat. Přesto vždy požádejte o svolení a na snímku netrvejte, pokud někdo fotografování odmítne.

Návštěva vesnic
Při návštěvě vesnice nejprve požádejte náčelníka, jestli si můžete vesnici prohlédnout. Pokud použijete místní zdroje vody, maximálně s ní šetřte! Nezapomeňte, že zvláště v suchých oblastech má cenu zlata a plýtváním byste proti sobě mohli popudit místní obyvatele.

Stolování
Africká nejdůležitější potravina – kukuřice nebo čirok – je základem každého jídla. Nabírá se pravou rukou ze společného hrnce, sbalí do kuličky, která se pak ponoří do omáčky, masové šťávy nebo zeleniny. Jako ve většině společností, i zde je nepřijatelné dávat najevo, že vám nechutná.

Dary
Ve většině tradičních namibijských společenství není považováno za neslušné žádat věci, které se vám líbí. Pokud jste naopak o něco požádáni, můžete odmítnout bez toho, že byste upadli do nemilosti. Pokud bude dárek nabídnut vám, měki byste ho přijmout. Odmítnutí by přineslo dárci zahanbení. Dárek převezměte s úsměvem, oběma rukama a lehce se ukloňte. Pokud přijímáte např. drobné nazpět v obchodě, natáhněte pro ně pravou ruku, zatímco levou rukou se dotkněte pravého lokte. Poděkujete tím beze slov. Slova díků nejsou obvyklá.