Namibie


Informace

Pro řízení osobního vozu je třeba náš i mezinárodní řidičský průkaz.
V Namibii se jezdí vlevo. Povinné jsou bezpečnostní pásy na všech sedadlech.
Nejvyšší povolená rychlost je 120 km/h, pokud místní úpravy nestanoví jinak. V obcích je maximální rychlost 60 km/h. Na štěrkových silnicích doporučujeme maximální rychlost 70 km/h. Silnice jsou popsány podle kvality písmeny a za nimi následuje 3 – 4místné číslo: kategorie B jsou asfaltové dálkové silnice; kategorie C jsou vedlejší silnice ze štěrku, písku či v solných oblastech; D označuje polní silnice a silnice neudržované.


Důležitá upozornění
S ohledem na velkou rozlohu je při cestách autem nutno vozit zásobu pohonných hmot, protože čerpací stanice jsou pouze u hlavních silnic. Ceny jsou většinou kolem N$ 4/l dieselu.
Mějte na paměti, že benzínové stanice nepřijímají platební karty, pouze hotovost!

Vzhledem ke vzdálenostem a omezenému množství vodních zdrojů upozorňují namibijské úřady na nutnost mít ve voze vždy dostatečnou zásobu vody! Doporučuje se 20 l kanystr.

Pro návštěvu pouští a písečných oblastí na pobřeží je lepší použít auto s pohonem všech čtyř kol (4WD). Při cestách ve večerních a nočních hodinách je třeba věnovat řízení zvýšenou pozornost, protože na silnici se často vyskytují zvířata.
Rovněž v období dešťů je třeba věnovat pozornost stavu silnice. Na nezpevněných silnicích se totiž mohou vytvořit obrovské kaluže, jejichž hloubka vás může nemile překvapit a mohou skrývat i nebezpečné překážky.


Silniční spojení
Kvalitní silniční spojení má Namibie s JAR. Silnice s pevným povrchem vede z Kapského Města přes Upington do namibijského Grünau. Ze sousední Botswany vede prašná cesta do namibijského Gobabisu. V současnosti se pracuje na napojení této cesty na novou dálnici přes poušť Kalahari, takže v budoucnu bude spojení obou zemí velmi kvalitní.