Namibie


Informace

Namibie má velmi suché klima, dokonce nejsušší v celé jižní Africe. Vlhkost vzduchu je zde 10 % v zimním a 50 - 80 % v letním období. Na větší části území Vás čeká minimálně 300 slunečných dnů v roce.

Do Namibie můžete cestovat celý rok. Od prosince do konce února je zde ale nejvyšší teplota - opravdu velmi nepříjemné horko, na které nejsme zvyklí. Proto, pokud se necítíte odolní ani vůči našim horkým létům, počkejte raději s odjezdem až na duben. Pobřeží bývá příjemnější, protože chladnější mořské větry a mlhy, které se zde vytvářejí, alespoň trochu ochlazují vzduch.

V zimním období (od května do října) můžete očekávat teplé a slunečné dny, chladné a čisté noci, často s teplotami pod bodem mrazu. Všeobecně, v Centrální plošině je trochu chladněji než na zbytku území. Kalahari ve Východní Namibii je většinou teplejší a též zde méně prší.

Vymezují se zde dvě hlavní období dešťů – „malé deště“ od října do prosince (charakteristické krátkými přeháňkami a občasnými bouřkami, které vyčistí vzduch a ustanou) a „hlavní dešťové období“ od ledna do dubna.

Pozor na vysoké teploty, především v lednu. Teploty v hlavním městě se často vyšplhají až na 40°C. Od prosince do března se také v oblastech Namib-Naukluft a Etosha stává cestování díky vysokým teplotám velmi nepříjemným. Od ledna do března se také často rozvodňují některé řeky, hlavně na severovýchodě, a cesty podél nich přestávají být sjízdné.

Safari a pozorování zvířat bývá nejúspěšnější v zimních měsících mezi dubnem a říjnem. Zvířata musejí k napajedlům a pozorování nebrání tak hustá vegetace.

V prosinci a v lednu je trochu potíž s přeplněnými městy a přírodními rezervacemi – je to doba hlavních školních prázdnin. Též v období velikonoc se setkáte s větším množstvím domácích turistů. Swakopmund začne také ožívat v průběhu namibijských prázdnin, tedy v prosinci a v lednu. Díky mírným teplotám a nízkým srážkám je zdejší klima ideální (25°C v létě, 15°C v zimě). Nepříjemné jsou pouze východní větry, které přinášejí písek z dun a ranní mlhy. Ty však naštěstí nemají dlouhého trvání.

Některé oblasti, jako například horké prameny v Ai-Ais jsou přes léto uzavřeny.


predpoved pocasi, předpověď počasí