Namibie


Informace

Namibie hraničí s Angolou, Botswanou, Jižní Afrikou a Zambií. Celková délka hranic činí 3.824 km.

Směrem na Botswanu můžete projet přes pruh Caprivi (hraničním přechodem Ngoma, mezi 6:00 a 18:00) do národního parku Chobe. Jeho rozloha je 11.000 km2 a je bohatě osídlen divokou zvěří, především v mokřadu Savuti (v jihozápadní části). Zde se zvěř shlukuje, protože tu je dostatek vody. Přivádí jí řeka Chobe, lemovaná lesem, porosty mopanů, úrodnými náplavovými nížinami a pánvemi. Řídký suchý les na jaře rozkvete nádhernými barvami. Silnice vedoucí parkem jsou sjízdné jen podél řeky, kde si můžete prohlédnout velká sloní stáda či stáda buvolů.
Dále se můžete vydat směrem na město Maun, který je výchozím bodem v deltě řeky Okavango. Je centrem turistiky v Botswaně (tomu odpovídají i poměrně vysoké ceny). Můžete si zde vypůjčit motorový člun nebo mokoro - člun vydlabaný z kmene stromu a poté se s průvodcem pustíte do prohlídky celé delty. Voda je zde křišťálově průzračná, místy pokrytá lekníny. Je zde spousta ostrůvků, na kterých se daří různorodé fauně a flóře. Je to jedno z nejkrásnějších míst celé Afriky.
Od Maunu můžete pokračovat k jezeru Ngami a k horám Tsodilo, které se odsud nacházejí asi 80 km jižním směrem. Pokud je jezero naplněné vodou, je plné plameňáků, pelikánů, marabu a dalších vodomilných ptáků.

Na řece Zambezi se nalézají známé a obdivované Viktoriiny vodopády. Můžete se k nim vydat směrem od Kasane, pohraničního města v Botswaně, odtud do Kazungulu, následně už je to k Viktoriiným vodopádům jen 84 km.
David Livingstone objevil Viktoriiny vodopády v r. 1855 a pojmenoval je podle britské královny. Domorodcům byly samozřejmě známy již dlouho předtím. V jazyce Makalolů se jmenují "Kouř, který hřmí". Důvod pro toto označení je velice jednoduchý: Zambezi sem přitéká v šíři 1.700 m ze Zambie a řítí se do úzké skalní propasti. Tvoří přitom obrovskou vodní oponu, jejíž opar můžete pozorovat až 40 km daleko.
Vodopády vznikly asi před 150 miliony let působením vulkanických, tektonických a erozivních sil. Eroze působí stále a vodopády se tedy stále mění. Ročně je přijíždí obdivovat přes 300.000 turistů. Doporučujeme vzít si nepromokavý oděv nebo přibalit na cestu něco na převlečení, protože jinak budete mlhou stoupající z vodopádů rychle promočeni. Věci, které by mohla voda poškodit, raději ponechte v autě.
Protože vodopády leží přímo na hranici mezi Zambií a Zimbabwe, můžete se rozhodnout, ze které země je spíše navštívíte. Ze Zimbabwe Vám bude poskytnut široký pohled na celé vodopády; můžete se zastavit na výhledu Cataract, odkud je nejlepší výhled na stálou duhu nad vodopádem. Ze strany od Zambie se můžete pomalu spouštět až k padající vodě a dívat se dolů do tváře vodopádů nebo se dostat přímo do spršky na dramatickém "ostří nože" - Knife Edge. Ať zvolíte přístup ze kterékoli strany, vstupné platíte vždy pouze jednou.
Poblíž vodopádů se nachází městečko Victoria Falls. Za tři hodiny se odsud starou parní lokomotivou z roku 1907 dostanete přes ocelový železniční most. Z jeho středu je krásný pohled na celé vodopády. Most je oblíben i milovníky bungee jumpingu. Nedaleko odsud leží úzká skalní průrva, kde začíná Wild Water Rafting (Sjezd divoké vody) na nafukovacích člunech peřejemi pod vodopády. Nejžádanější jsou večerní plavby proti proudu, kdy můžete na březích pozorovat zvířata, která se sem přicházejí napít a uhasit celodenní žízeň.

V Zimbabwe můžete též navštívit národní park Hwange. Je to největší přírodní park této země, zabírá 13% z celkové plochy státu a jeho rozloha činí 14.650 km2. Tato rezervace se nachází na okraji Kalahari. Je známá svými obrovskými stády slonů, jejichž počet je odhadován až na 40.000 kusů. Sídlí zde též buvoli, žirafy, kudu, prasata pekari, antilopy vrané, impaly, lvi, leopardi, hyeny a šakali. Ptáků se zde vyskytuje přes 400 druhů. Hwange bylo vyhlášeno rezervací v r. 1928. Poté, co se rozrostla stáda zvěře, zde byla vybudována napajedla, do nichž proudí voda z uměle navrtaných pramenů, což způsobilo, že v Hwange najdete jednu z největších koncentrací velké divoké zvěře na celém africkém kontinentu.


Seznam hraničních přechodů:
Z Namibie do Botswany
Impalila Island: 7:00 - 17:00
Ngoma (nejblíže k Viktoriiným vodopádům): 6:00 - 18:00
Mohembo (přes Mahango National Park): 6:00 - 18:00

Z Namibie do JAR
Rietfontein - Klein Menasse (přes Aroab): 7:00 - 21:00
Mata Mata - bývá často uzavřena!
Hohlweg (silnicí č. 39): 6:00 - 22:00
Ariamsvlei - Nakop (přes Karasburg po silnici B3): otevřený celý den
Velloorsdriv (přes Karasburg po silnici C10) 6:00 - 22:00
Noordoever (silnicí B1 ve směru na Kapské město): otevřený celý den
Oranjemund: 6:00 - 22:00

Z Namibie do Angoly
Oshikango (po silnici B1): 6:00 - 18:00
Ruacana (po silnici C46): 6:00 - 18:00
Rundu: 7:00 - 18:00

Z Namibie do Zambie
Wenella (poblíž Katima Mulilo): 6:00 - 18:00