Omán


Informace

Omán se rozkládá v jihovýchodním cípu Arabského poloostrova a se svoji rozlohou zhruba 300 000 km2 patří k největším zemím tohoto poloostrova.
Součástí země je i poloostrov Musandam, který je od hlavní části země oddělen územím Spojených arabských emirátů, a dále je to i malá enkláva Maddah, která je obklopena emirátem Fujairah.
K Ománu náleží i několik ostrovů, z nichž nejdůležitější je Masirah, kde se nachází mj. vojenská základna. Sousedy Ománu jsou na severu Spojené arabské emiráty, na západě Saúdská Arábie a na jihu Jemen. Severní část Ománu – polostrov Musandam - omývají vody Hormůzského průlivu, vstupní brány do Perského zálivu, ostatní části země leží na pobřeží Arabského moře či Indického oceánu.
Většinu povrchu Ománu tvoří písečné a kamenité pouště, z nichž nejvýznamější je Rub Al – Khali rozkládající se v jižní části u hranic se Saúdskou Arábií a Jemenem. Významným pohořím Ománu je Al-Hajar, které se táhne napříč celou zemí. Jeho nejvyšším vrcholem je Jebel Akhdar (Zelená hora), jejíž vrchol se nachází ve výšce 2980 m n.m. Za jižním pobřežním pásem se zvedá také Dhofarské pohoří, pojmenované po stejnojmenné provincii (Dhofar).
Na území státu se nacházejí dvě rozsáhlé solné plošiny – Umm Al-Samim a oblast na pobřeží jižně od písečných dun Wahiba. Zajímavostí je přítomnost četných wádí (občasných koryt říčních toků, kterými protéká voda pouze po období dešťů v zimním období).