Omán


Informace

Vzhledem ke skutečnosti, že zavedení vysokých hygienických standardů v celé zemi bylo jednou z priorit sultána Qaboose po jeho nástupu k moci, patří Omán k jedné z nejčistších zemí. S tím souvisí i minimální riziko nákazy nějakou z nebezpečných chorob jinak charakteristických pro oblast Perského zálivu či Blízkého východu. Pouze v určitých situacích se vyplatí disponovat antimalariky, konkrétně, chystá-li se turista cestovat do jižních oblastí země. Vzhledem ke klimatickým podmínkám je nezbytné dbát na ochranu před intenzívním slunečním zářením a na dostatečný přísun tekutin do těla.


Nebezpečná zvířata
V Ománu až na výjimky nehrozí kontakt se životu nebo zdraví nebezpečnými živočichy. Opatrnost je nutné zachovávat pouze ve spojitosti se štíry, jejichž kousnutí může zapříčinit zdravotní problémy, někdy i smrt. Zásadně nesaháme pod kameny a do děr, kde se mohou vyskytovat, před spaním prohlédmeme spacák, před obutím vyklepeme boty.

Relativně nebezpečné může být také setkání se zmijí rohatou, která se vyskytuje v horách a ve wádích. V inkriminovaných místech vždy nosíme uzavřenou obuv, ponožky a dlouhé kalhoty. Nesaháme pod kameny a do děr. Kousnutí tímto hadem způsobí spíše než smrt zdravotní komplikace, je nutné zajistit co nejdříve lékařskou pomoc a podat sérum.

Opatrnost je nutné zachovat také při koupání, neboť v pobřežních vodách se mohou vyskytnout žahavé medúzy.