Maledivy


Informace

Přestože Maledivy charakterizuje vlhkém tropické podnebí, nenajdeme na celém jejich území jediný rozsáhlý tropický prales. Jen větší deštivé ostrovy mají své malé deštné pralesy.
Většina ostrovů má chudou, písčitou půdu a rozsah zdejší vegetace je v rozmezí od husté, přes řídkou až po žádnou. Rostou zde divoké druhy trav, nízké houštiny, ojedinělé skupiny listnatých stromů, jejichž druhová rozmanitost je poměrně omezená. Všude dominují háje kokosových palem, které jsou nejcennějším prvkem maledivského rostlinstva. Hojně rozšířeným stromem je chlebovník, roste tu i posvátný fíkovník, který se na ostrovy dostal z Indie, areková palma, dále kalaba neboli pona obvejčitá, jejíž semena donesly vlny Indického oceánu až z Polynésie. Další důležitou dřevinou je katapa neboli slunečnicový strom, z níž se podobně jako z kalaby zužitkovává jak dřevo, tak se z ní vyrábí i oleje a léky.
Daří se zde také tropickému ovoci. Místy můžeme narazit na banánovník, mangovník, guavu, papáju, granátové jablko a na některých ostrovech se pěstují také ananasy a pomeranče. Místní záležitostí je také kukuřice,sladké brambory, jamy, proso,vodní melouny a další zelenina a některé další méně významné plodiny. Častou okrasnou rostlinou jsou ibišky.
Nejplodnějším ostrovem je ostrov Fuamulaku ležící na samém jihu Malediv, a může se pochlubit širokým sortimentem úrody, která zahrnuje také mango a ananas.