Maledivy


Informace

V současné době se výrazně projevují rozdíly mezi ekonomickou a sociální úrovní v centrálních atolech i v hlavním městě Malé, kde se projevuje určitý technický pokrok, a úrovní ostatních ostrovů, kde se tradiční způsob obživy mění jen pomalu a minimálně. Relativní podíl městského obyvatelstva činí 26%.
K majetnějším vrstvám maledivské společnosti patří vedle příslušníků staré šlechty a vyššího duchovenstva majitelé dopravních a rybářských lodí, dílen drobného průmyslu, obchodníci a majitelé realit. Nová inteligence není příliš početná, ale její význam ve státní správě, školství i v podnikání vzrůstá. Procento populace, které je gramotné je 93%.

Dlouhou tradici má islámské základní školství a Maledivané patřili vždy k asijským národům s největší gramotností. U mužů dosahuje gramotnost dokonce 90%. Základní islámské školy existují dosud při mešitách na každém obydleném ostrově. Do dnešní doby přetrvává ze středověku také ortodoxní sunnitské právo šáfiovské školy, na němž je založena místní justice.

Gramotnost:
definice - věk 15 let a více - umí číst a psát
obyvatelstvo celkem: 93,2 %
muži : 93,3 %
ženy: 93,0% (1995)