Maledivy


Informace

Na Maledivách je téměř celý rok poměrně vysoká vzdušná vlhkost, nejsušším obdobím je leden a únor. Panuje tu slunečné tropické podnebí. Během roku se tu projevují hned dva monzuny - severozápadní od května do října, a jihovýchodní od listopadu do dubna. Srážky obvykle přicházejí v červnu a červenci a představují příjemný večerní déšť. Vzhledem k těmto skutečnostem je ideální dobou pro návštěvu období od listopadu do jara. Turistická sezóna tu však probíhá prakticky celých dvanáct měsíců.
Na Maledivách nikdy nekončí léto.Vlhkému a teplému podnebí i půdním podmínkám odpovídá i charakter místní flóry. Vlivem klimatu je maledivská flóra bohatší směrem k jihu, ale na ostrovech severních atolů je úrodnější půda než ve střední a jižní části a v jednotlivých atolech bývají východní atoly úrodnější než západní.
Počasí
Průměrné denní teploty se pohybují mezi 27-30°C a v noci klesají na 26°C. Pouze v březnu a v dubnu, který je nejteplejším měsícem v roce, vystoupí teploty až na 32°C i více a v noci opět klesnou na 29-27°C. Nejnižší teploty lze naměřit v lednu (23°C), ale průměrné měsíční teploty mezi dubnem a lednem se zpravidla neliší více než o 3°C. Intenzivní sluneční záření je zmírňováno působením moře, které sice brání velkým vedrům, ale způsobuje značnou vzdušnou vlhkost, která je charakteristickým rysem místního klimatu – většinou je vlhkost atmosféry 90%, nikdy pod 70%.
Počasí, a především srážky jsou závislé na monzunových prouděních, kterým je vystavena hlavně střední a jižní část Malediv. Od června do září vane jihozápadní monzun, který se až do srpna projevuje silnými bouřemi a lijáky a přináší místní vegetaci nejvíce vláhy. Zhruba od listopadu do března vane severovýchodní monzun. Mezi monzunovými obdobími převládá nestálé počasí provázené větry různých směrů a občasnými bouřkami.
Na srážky jsou nejbohatší centrální a jižní oblasti. V nejjižnější části souostroví prakticky není období sucha. Na atolu Addu naprší za rok průměrně 4000 mm. Celkově je roční úhrn srážek v průměru 2500-3750 mm.


Podnebí
Charakter podnebí je odvozen od rozložení maledivských ostrovů uprostřed oceánu na obě strany od rovníku a na okraji jihoasijské monzunové oblasti. Pro Maledivy je tedy typické vlhké tropické podnebí s cyklickým vanutím větrů a vydatnými srážkami, jakož i poměrně malými výkyvy teplot během dne i během roku.

predpoved pocasi, předpověď počasí