Malajsie


Informace

Známé osobnosti
Film
Michelle Yeoh patří mezi nejpopulárnější asijské ženské akční hvězdy. Narodila se ve městě Ipoh v Malajsii. Kromě malajštiny se v dětství naučila také anglicky. V mládí se věnovala atletice a tanci (balet). Studovala na London´s Royal Academy of Dance a získala bakalářský titul v oboru tanec a herectví. Více než hraní lákal Michelle tanec, bohužel kvůli zranění zad nemohla pokračovat a baletní kariéra byla u konce. Po skončení školy v roce 1983 se vrátila zpět do Malajsie. Ten samý rok ji matka přihlásila do soutěže krásy "Miss Malaysia". Současně získala titul "Miss Mooba" v Melbourne. Tady se Michelle poprvé zviditelnila natolik, že se získala smlouvu k reklamní akci spolu s Jackie Chanem. V roce 1988, ve věku 25 let, dokončila film "Easy Money" a provdala se za Dicksona Poona. Jejich manželství dlouho nevydrželo. Po 4 letech se rozvedli. Brzy po rozvodu dostala Michelle nabídku na roli ve filmu Jackieho Chana - Police Story III: Supercop. Michelle byla jediná, které Jackie dovolil dělat vlastní kaskadérské kousky. Protože film měl veliký úspěch v Asii v roce 1992, rozhodla se společnost Dimension Films prosadit tento film také v Americe. To se ukázalo jako dobrý nápad a Michelle brzy dělala jedno interview za druhým. Po tomto úspěchu hrála v dalších filmech jako "The Heroic Trio", "Executioners", "Wing Chun" a v roce 1995 ve dvou filmech "The Soong Sisters" a "Ah Kam: The Stundtwomen.


Literatura
Nejznámějším malajským spisovatelem je Sejarah Melayu, který ovšem psal svá díla v 16. století. Současní umělci nejsou ve světě příliš známí.


Hudba
Tradiční malajská hudba je vzhledem k mnohonárodnostní Malajsii také velmi různorodá a silně ji ovlivňují islámské a čínské prvky. Nejznámějšími typy jsou především:
Hadrah – islámské písně s hudebním doprovodem a někdy také s tancem;
Dondang sayang – romantické písně čínského typu s doprovodem orchestru, rozšířené hlavně v Melace;
Ghazal – ženský zpěv s orchestrem, oblíbený ve státě Johor;
Zikir – náboženské zpěvy.

Tradičním hudebním nástrojem jsou především bubny a bubínky různých druhů a celá řada dalších perkusních nástrojů, které bývají zhotoveny ze dřeva, kokosových skořápek, bambusu nebo mušlí. Tradiční orchestr bývá složen z gongů, xylofonů a bubnů.