Malajsie


Informace

Jak volat z mobilu domů?
Pro volání z mobilu, je nutné mít aktivovanou službu roaming. Jestliže ji nemáte aktivovanou, potom je nejjednodušší zakoupit si předplacenou SIM kartu. V obchodech vám poradí vhodný typ vzhledem k délce vašeho pobytu v zemi. Malajské společnosti Maxis (číslo začíná 012) a Celcom (019) nabízí dobré pokrytí a služby, se sazbou hovoru kolem 60 senů za minutu. Pro představu mezinárodní hovor z Malajsie do ČR u společnosti Eurotel přes Celcom vyjde ve špičce na 138.31 Kč a odeslání SMS na 12,31(stav k 1.8.2004).
Před odjezdem si nezapomeňte zjistit, zda váš mobilní operátor poskytuje v této zemi roaming a za jakých podmínek. Zjistěte si rovněž aktuální ceny.


Telefonní budky, telefonní karty
Problémem v Malajsii je najít fungující veřejný telefon. Sazba místního hovoru činí 10 senů za tři minuty. Po celé Malajsii jsou rozmístěny telefonní automaty, které provozuje Telekom Malaysia nebo soukromá společnost Uniphone. Tyto telefony přijímají jak mince, tak telefonní kartu, ale karty výše uvedených společností jsou odlišné. Ve větších městech je možné si zakoupit Cityphone kartu.
Telefonní karta společnosti Uniphone je k dostání v ceně RM 3, RM 5, RM 10, RM 30 a RM 50.
Telefonní kartu společnosti Telekom je možné zakoupit na poště, v pobočkách Telekomu a některých obchodech.

Pokud chcete telefonovat z budky do ČR, musíte najít budku s označením „international“ provozované společností Telekom. Vytočíte kód 00 a pokračujete volacím kódem ČR a číslem.
Mezinárodní hovory z Malajsie mohou být zklamáním - velké množství rozbitých veřejných telefonů či těžko přístupných služeb a telefonních karet.


Důležitá místní telefonní čísla
základ: 00
mezinárodní operátor: 108
informace o telefonních číslech: 103

policie: 999
ambulance: 999
hasiči: 994
civilní obrana: 991

předvolba do Malajsie z ciziny: 60


Město/region Kód regionu
Cameron Highlands 05
Ipoh 05
Johor Bahru 07
Kota Baru 09
Kota Kinabalu 088
Kuala Lumpur 03
Kuala Terrengganu 09
Kuantan 09
Kuching 082
Labuan 087
Langkawi 04
Melaka 06
Miri 085
Penang 04
Sandakan 02


Faxování
Faxování je možné ve větších městech a u některých významnějších pošt. Můžete také využít služeb cestovních kanceláří, ale poplatky jsou zde obvykle vyšší. Velké hotely nabízí také tuto služby, ale jen pro své hosty.


Pošty
Malajsie má efektivní poštovní systém, dá se využívat i služba poste restante na hlavních poštách. Pošty jsou otevřeny denně 8.00-17.00, zavřeno je v neděli a o prázdninách. (v pátek a o prázdninách je zavřeno v Kedah, Kelantan a Terengganu). Pohlednice stojí 50 senů, až je poslaná do jakékoli destinace. Dopisy vážící 10g a méně stojí 55 senů do Asie, Austrálie nebo Nového Zélandu, 90 senů do Velké Británie a Evropy a RM 1,10 do Severní Ameriky. Posílání balíků je jednoduché, ale poplatky jsou dost vysoké (od RM 1,10 až do RM 35 za 1 kg, záleží však ještě na destinaci).Zajímavé odkazy

Podrobné informace o roamingu společnosti Eurotel
Podrobné informace o roamingu společnosti T-mobile