Malajsie


Informace

Měnovou jednotkou v Malajsii je malajsijský ringgit – MYR (RM) , který se dělí na 100 senů.
Kurz (přibližný): 1 USD = 3,65 MYR
Mince: 1, 5, 10, 20 a 50 senů
Bankovky: 1 RM, 2 RM, 5 RM, 10 RM, 20 RM, 50 RM, 100 RM, 500 RM a 1000 RM
Především mimo velká města se doporučuje mít u sebe dostatek drobných, protože málokdy vám zde rozmění bankovku vyšší než RM10.

Z ostatních měn se nejvíce používá USD, singapurský dolar, thajský baht, EURO a japonský jen.

Do Malajsie je povoleno dovážet nebo vyvážet pouze 1000,- MYR na osobu. Bez problémů zde na místní měnu vyměníte US dolary.


Banky, bankomaty, karty
Malajské banky jsou výkonné a není problém zde vyměnit US dolary za ringgity. Banky si za zahraniční transakce účtují kolem US$2-3. Směnárny si neúčtují poplatek, ale jejich ceny se liší. Je vhodné se tedy před jejich návštěvou ujistit, zda znáte současný kurz.
Pro hotovost je výhodnější sazba ve směnárnách než v bance. Služby jsou zde obvykle rychlejší.
Malajské banky jsou napojeny na mezinárodní síť bank, která vám umožní vybrat peníze pomocí automatu i z vašich úspor v zámoří. Zkontrolujte si u vaší domácí banky, zda je možné během vašeho pobytu v Malajsii vybrat hotovost z vašeho domácího účtu. Cestovní šeky, platební a kreditní karty jsou všude samozřejmostí.
Centrální bankou v Malajsii je Bank Negara Malaysia (BNM), která vykonává dozor a kontrolu nad bankovním systémem. Jejími hlavními úkoly kromě emise oběživa je spravovat a udržovat oficiální měnové rezervy a zabezpečovat hodnotu národní měny, vystupovat jako banka a finanční poradce vlády, plnit funkci státní pokladny atd.
V Malajsii je zaregistrováno 25 obchodních bank (Commercial Banks), 2 islámské banky (Islamic Banks) a 10 veřejných bankovních společností (Merchant Banks).

Lepší hotely, obchody a restaurace přijímají všechny typy hlavních kreditních karet. Jestliže vlastníte kreditní kartu s osobním identifikačním číslem PIN, získáte hotovostní slevu u bankomatu.
Největší malajské banky, které mají mnoho poboček – prakticky všude, přijímají jak Visa, tak také MasterCard. Před odjezdem se však přesto informujte u vaší banky, zda v Malajsii můžete vybírat hotovost a platit kartou. Je to důležité i v souvislosti s hrazením neočekávaných výdajů za lékařské ošetření. Nezapomeňte také telefonní číslo pro zablokování karty při jejím případném odcizení nebo ztrátě.

Banky mají většinou otevřeno 10.00 –15.00 v pracovní dny a 9.30-11.30 v sobotu.Zajímavé odkazy

Malajsijské peníze