Malajsie


Informace

Jízda autem po Malajsii je podobná jako v dalších asijských zemích. Silnice mají většinou velmi slušnou úroveň a jezdí tu velké množství vozidel. Cestování autem je vynikajícím způsobem, jak se s Malajsií důkladně seznámit.

Dopravní předpisy jsou podobné jako v Británii nebo Austrálii. Jezdí se po levé straně silnice. Na silnicích je třeba si dát pozor na zvířata a velký počet motorek. Bezpečnostní pásy jsou zde povinné, montují se však většinou jen na přední sedadla.. Doporučuje se velká obezřetnost, zejména kvůli silnému provozu.

Celou poloostrovní částí země prochází šestiproudá dálnice od thajských hranic až po Johor Bahru. Za použití dálnice se platí poplatky podle ujeté vzdálenosti, které sice nejsou nízké, ale výrazně urychlí přepravu. Pro představu – z Kuala Lumpuru do Johuor Bahru zaplatíte za necelých 380 km cca 40 MYR. Nachází se tu i řada dalších vysoce kvalitních silnic, které jsou však díky hustému provozu většinou o mnoho pomalejší než dálnice. Řízení v přeplněném hlavním městě je otázkou silných nervů, protože hustota provozu je tu velmi silná a asijský způsob jízdy klade na Evropana zvýšené nároky.

Benzín není drahý, za litr zaplatíte cca 1,20 MYR.

Pro zapůjčení automobilu budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Většina půjčoven rovněž požaduje, aby řidiči, který si auto půjčuje, bylo minimálně 23 let.