Malajsie


Informace

Kdy je nejlepší tam jet?
V Malajsii je teplo a vlhko po celý rok. Do Malajsie se tak dá příjemně cestovat po celý rok. Rozdíl mezi počasím v období hlavní dešťové sezóny mezi říjnem a dubnem a zbytkem roku totiž není příliš výrazný ve většině Malajsie. Výjimku představuje pouze již zmiňované východní pobřeží Malajského poloostrova, kde od listopadu do poloviny února můžeme hovořit o monzunovém období dešťů. Západní pobřeží má však v tomto období jiné počasí. Státy Sarawak a Sabah mají poměrně vysoké srážky po celý rok, ale nejvíce zde prší od října do března.
Většinou se však deště nedají přisoudit určitému ročnímu období, jedinou oblastí, kam přicházejí v podstatě pravidelné monzunové deště, je východní pobřeží Malajského poloostrova. Proto se doporučuje vyhnout se období dešťů od listopadu do ledna na východním pobřeží malajského poloostrova, pokud si chcete v Malajsii užívat sluníčka. Pokud toužíte během svého pobytu na východním pobřeží spatřit želvu, nejvhodnější doba k návštěvě je pak květen – září.

Ani v období dešťů není potřeba se vyhýbat zájezdům do této ostrovní země, neboť prší jen v podvečer nebo ve večerních hodinách. Déšť je teplý a přináší příjemné osvěžení vzduchu.

Průměrná teplota vzduchu činí ve většině oblastí po celý rok přes 30 stupňů, nejvyšší – 32 stupňů je v únoru, březnu a dubnu. Teplota vody se pohybuje od 27 do 29 stupňů Celsia, přičemž nejvyšších hodnot dosahuje obyčejně v dubnu, květnu a červnu.

Po celý rok můžete být svěsky řady zajímavých slavností a svátků, především náboženských, s tradičními zpěvy, tanci atd. Během některých svátků však mohou být některé atraktivní lokality přeplněny a ceny ubytování se mohou zvýšit. Jedná se zejména o konec Ramadánu a nejvýznamnější islámského svátku koncem roku (pohyblivý svátek), Čínský Nový rok a Vánoce. Na tato období si raději zajistěte rezervaci.