Malajsie


Informace

Seznam věcí, které si při cestě do Malajsie máte zabalit do svého zavazadla, samozřejmě záleží na charakteru vaší cesty, na místech, kam se chystáte, způsobu ubytování a dopravy, ročním období a délce pobytu.

Především byste si měli zabalit lehké oblečení vhodné do tropů. Plavky, šortky, lehká trika... Přednost mají přírodní materiály, které sají pot..
Na mnoha místech Malajsie mimo hlavní turistické oblasti dodržují lidé spíše konzervativní pravidla oblékání. Žena v krátké sukni, šortkách, horním dílu plavek místo trika bude budit nepříjemnou pozornost. To se samozřejmě netýká turistických středisek a hlavního města. Výhodné je zabalit si sebou třeba velký šátek, který můžete použít jako sukni při návštěvě některých chrámů, zakrýt si jím ramena a v případě potřeby i vlasy. Lehkou bundu nebo svetr přibalte, pokud se chystáte na treking do vyšších poloh
Velmi důležitá je pokrývka hlavy. Rozhodně ji nepodceňujte a při jejím výběru upřednostněte lehké a prodyšné materiály. Také sluneční brýle jsou nepostradatelné.
Také obuv není zanedbatelná. Záleží na tom, zda plánujete trekking, budete se pohybovat spíše ve městě nebo na písečné pláži. Ideální jsou kvalitní pohodlné sandály, které vyhoví téměř všude. Na trekking nebo delší cesty v přírodě se však musíte vybavit pevnými turistickými botami. Na divokých plážích nebo útesech se hodí látkové tenisky. V luxusních resortech nebo při návštěvě některých nočních podniků se hodí společenská obuv i oblečení.

Dále doporučujeme kapesní nůž, malé šitíčko, baterku, mýdlo, kartáček na zuby, zubní pastu a další hygienické potřeby, dobrou přehlednou mapu, alespoň anglicko-český slovník a osobní léky.
Pokud nosíte brýle, vezměte si sebou ještě jedny náhradní. Nezapomeňte si také vybavit lékárničku, zvláště pokud budete pobývat mimo větší centra.

Doporučená léčiva v lékárničce
- lék proti horečce (např. Anopyrin, Paralen, Acylpyrin)
- analgetikum (lék proti bolesti - Brufen, Korylan, Indren)
- lék na zastavení průjmu, dezinfekci a případně na ozdravění střevní flóry (Imodium, Reasec, Smecta, Hylak)
- rehydratační nápoj v prášku pro případ odvodnění organizmu v důsledku průjmu, zvracení atd.
- širokospektrá antibiotika předepsaná lékařem (Ampicilin, Augmentin, Deoxymykoin, Rulid)
- antihistaminikum proti alergické reakci při poštípání, požahání nebo styku s nějakou alergizující látkou (např. Dithiaden, Fenistil, Fenistil gel)
- oční kapky (Opthalmo-septonex)
- mast proti kožním mykózám (Canesten, Mykoseptin)
- mast nebo zásyp na hnisající rány (Framykoin)
- protizánětlivou mast na otoky, podvrtnutí či namožení končetin (Ketazon, Yellon)
- elastické obinadlo (na utažení namoženého kolene, výronu či podvrtnutého kotníku)
- sterilní obvaz, několik náplastí s polštářkem i bez
- Panthenol gel nebo pěna, urychlující hojení spálenin a ran
- malý dezinfekční sprej (Septonex, Jodisol)
- nerozbitný teploměr, malé nůžky a pinzetu
- vitaminy

Přestože nejde o léčiva, nezapomeňte také na ochranné krémy proti účinkům slunečního záření, s minimálním OF15. Kvalitní opalovací přípravky zakupujte nejlépe v lékárně, kde vám pomohou vybrat nejúčinnější typ pro vaši pokožku. Prodávají se i speciální opalovací přípravky, které vydrží na pokožce i při koupání velmi dlouhou dobu a zajistí vám tak ochranu i při koupání.
Naprosto nezbytné jsou účinné kvalitní repelenty proti dotěrným moskytům. Pokud budete bydlet mimo hotelové resorty, přibalte ještě moskytiéru na spaní.

Potápěčská výbava se dá půjčit, lepší je však přivézt si alespoň vlastní vyzkoušené brýle, šnorchl nebo ploutve. Pokud je nepřibalíte, nemusíte se bát, že se vám je nepovede vypůjčit, ale poplatky jsou vyšší.

Přibalte se i malý obyčejný baťůžek, ve kterém budete nosit fotoaparát a všechny věci denní potřeby.

Nezapomeňte na všechny doklady a jejich fotokopie.