Keňa


Informace

Všeobecné informace
Národní měnou je keňský šilink (KSh), který se skládá ze 100 centů. V oběhu jsou bankovky o hodnotě 1000, 500, 200, 100, 50 a 20 KSh. Dále jsou to drobnější měděné mince o hodnotě 20, 10, 5 a 1 KSh. Staré stříbrné mince jsou mnohem větší a težší a jsou v hodnotě 5 a 1 KSh. Většina telefonních přístrojů je upravena pouze na přijímání měděných mincí.
V Nairobi a Mombase přijímají většinu hlavních světových měn, ale kdekoliv jinde můžete narazit na problémy, pokud nemáte při sobě americké dolary nebo euro. Při cestování po Africe je výhodné mít u sebe hlavně americké dolary.
V zemi existuje rozsáhlá síť směnáren. Velká část z nich si neúčtuje příplatky, a právě proto jsou poměrně oblíbené u turistů. Samozřejmě si můžete vyměnit peníze také v bankách, ale ty si účtují příplatky a většinou je to velké procento. Čekací doby jsou mnohem delší než ve směnárnách a otevírací doby jsou mnohem kratší. Cestovní šeky jsou přijímány v bankách a některých směnárnách. Příplatky se pohybují mezi 2 a 4%. Keňský šilink je volně směnitelný při příjezdu a odjezdu při kursu cca 68 KSh za 1 USD. Dovoz a vývoz keňské měny v hotovosti je trestný. Cizí měna se může vyvážet i dovážet v neomezeném množství.
Především v Nairobi a Mombase na vás budou dotírat „obchodníci“ šeptající magická slovíčka „ Chcete vyměnit peníze? (Change money?)“. Vyhněte se těmto obchodům a raději vyměňte penize ve směnárně nebo v bance.


Banky
Banky jsou široce rozšířené po celém území Keni. Otvírací hodiny většinou dodržují všeobecný řád Po-Pá 9-15 h včetně jedné soboty v měsíci. Banky jsou zavřené přes víkendy a během státních svátků. Na letištích většinou bývají otevřené 24/7 .

Od chvíle kdy vystoupíte z letadla a transportujete se do města, tak si všimnete valného počtu bank, směnáren (Forex) a bankovních automatů. Je možné využít jejich služeb na směnu Vašich peněz na Keňský šilink.

Banky mají pobočky a bankovní automaty v téměř každém větším městě. Karty fungují bezproblémově, ale k vybírané částce bude přičten poplatek za mezinátodní výběr.

Seznam vybraných velkých bank v Keni :
Barclays Bank of Kenya
Standard Chartered Bank
Kenya Commercial Bank
Stanbic Bank
Commercial Bank of Africa
Cooperative Bank of Kenya
African Banking Corporation
Citi Bank
National Bank of Kenya
National Industrial Credit Bank
Equity Bank

Tyto banky nabízejí kromě směny peněz také důvěryhodné vedení účtů včetně vyběrů cestovních šeků. Většina hotelů a v dnešní době i obchodů přijímá kreditní karty. Nejvíce rošířenou platební kartou je zde Master Card, Visa a American Express. Ale i přesto je důležité s sebou nosit alespoň malou hotovost, protože menší ochody karty stále nepřijímají.