Keňa


Informace

Společenská etiketa se liší v jednotlivých oblastech Keni. Závisí především na náboženství, které určuje pravidla společenského chování. Křesťané, islámisté, hinduisti i vyznavači domorodých náboženských kultů se řídí svými pravidly, která je třeba respektovat.
Je to především islám, který je znám svými nekompromisními pravidly. Vzhledem k tomu, že nejvíce je toto náboženství rozšířeno na pobřeží a na severovýchodě Keni, tedy v turisticky atraktivních regionech, je třeba některá z pravidel znát. Týkají se především oblečení, které by nemělo odhalovat tělo. Naštěstí na většině míst je turistům tolerováno i oblékání do šortek a triček atd., pokud se ovšem nechcete vydat na prohlídku mešity.
Keňané jsou také velmi hrdí na svoje národní symboly, kterým musí vzdávat čest i turisté. Nikdy neurážejte, ani v legraci, prezidenta. Povstaňte, pokud se hraje národní hymna.

Podání ruky je v Keni běžný zvyk, především při setkání. Podání ruky je často také symbolem citového vztahu.
Držení se za ruce je v Keni obvykle výrazem přátelství a ne intimního vztahu. Mnohem častěji uvidíte lidi stejného pohlaví, kteří se drží za ruce. Mezi mužem a ženou není tento projev tak častý, protože důvěrnosti na veřejnosti nejsou příliš akceptovanou záležitostí.
Objímání a líbání není v Keni rozšířeno a nepoužívá se příliš ani při setkání. V některých částech Keni je tento zvyk i odsuzován.

Oblékání
Přestože Keňané jsou na první pohled velmi veselí a nekonfliktní lidé, v otázce oblékání jsou někdy až konzervativní. Turisté, kteří cestují po Keni v tričku a šortkách, jsou akceptováni na většině míst. V pobřežních převážně muslimských oblastech, obzvláště v Lamu, by ženy měly nosit šátky, které zakryjí ramena a sukně nebo kalhoty pod kolena. Vyhnete se tak zbytečnému upoutávání pozornosti nebo i nepříjemnostem.

Alkohol
Žena by neměla pít alkohol na veřejnosti. Její chování by bylo odsuzováno.

Fotografování lidí
Keňa představuje turisticky velmi oblíbenou destinací a zdejší domorodí obyvatelé jsou mnody vystavování velkému tlaku, který jim bere jejich soukromí. Jako v každé jiné zemi, kterou navštívíte jako turista, musíte k tomuto tématu přistoupit s určitou dávkou ohleduplnosti. I když většině lidí nevadí, když je budete chtít fotografovat, raději se nejprve zeptejte. Okolo Masajů a Samburů, kteří díky svému vzhledu patří u fotografujících turistů k nejoblíbenějším, se nesetkáte s velkým pochopením. Všude v Namangze a Amboseli jsou nápisy, které říkají, že je zakázáno fotografovat Masaje. Pokud opravdu chcete nějakou památku, musíte zaplatit určitý poplatek. Někteří příslušníci těchto kmenů v turisticky atraktivních místech pózují za pevně stanovené částky a vydělávají si tak na živobytí. Smlouvání pak nefunguje a v případě zájmu o fotografii je třeba zaplatit.
Jinde stačí třeba vzít si adresu a slíbit, že fotografii pošlete.
Některé kmeny žijící v odlehlejších částech Keni věří, že fotografie určitým způsobem krade část jejich duše. Pokud vás tedy chytí při fotografování, můžete se dostat do velmi nepříjemné situace.V každém případě nejprve požádejte o dovolení, ne až po stisknutí spouště!