Keňa


Informace

Pokud chcete po Keni cestovat autem, dostanete se bez problémů do všech míst, která budete chtít navštívit, ale budete si muset zvyknout na většinou příšerný stav vozovek a na odlišnosti místního provozu.
Po všech zahraničních řidičích je požadován mezinárodní řidičský průkaz. Vozidla musejí být pojištěna.
V Keni se jezdí po levé straně. V praxi se ale spíš každý pokouší jet po té straně, kde je nejméně děr. Maximální povolená rychlost je 100 km/hod na silnicích a v zastavěných oblastech 50 km/hod a na safari ještě o 10 méně. Keňští řidiči silniční pravidla příliš nedodržují a řízení může být tedy i nebezpečné. Zvláště řidiči minibusů jsou pověstní počtem způsobených nehod, protože jezdí šílenou rychlostí a pod vlivem betelových listů, které žvýkají. Kromě toho mohou být na cestě výmoly, kameny, neukáznění chodci a zvířata. Nejezděte v noci, pokud to není opravdu nezbytně nutné! Jen velmi málo aut je dostatečně osvětleno a opilý řidič také není žádnou výjimkou. Kromě toho vám může do cesty vběhnout některé z volně žijících zvířat. Navíc zaparkovat vůz v noci na bezpečném místě je v hlavních střediscích téměř nemožné. Z bezpečnostních důvodů je bezpodmínečně nutné mít při cestování autem uzamčené všechny dveře a vytažená okna, především v noci.


Stav vozovek
V Keni existuje několik poměrně dobrých silnic, ale není jich skutečně mnoho. Výrazně se na nich podepsaly především přívalové deště v letech 1997 a 1998, které zdevastovaly hlavní silnici z Nairobi do Mombasy. Většina cest v Keni je i nadále v dezolátním stavu a také většina vozidel včetně nákladní dopravy je značně technicky zanedbaná. Nejlepší silnice v zemi vede z Marigatu do Kabarnetu. Cesty v národních přírodních rezervacích jsou většinou štěrkové. V období po deštích buďte velmi opatrní, protože kaluže mohou ukrývat hluboké výmoly nebo kameny!


Benzín
Ceny benzínu se pohybují mezi cca 90 - 110 KSh za litr a nafty asi 70 - 80 KSh (Keňský šilink). Při cestách na odlehlejší místa se nezapomeňte vybavit kanystry, protože vzdálenosti mezi jednotlivými pumpami jsou velké. Některé pumpy také nepřijímají kreditní karty, mějte u sebe peníze na benzín v hotovosti.