Izrael


Informace

Obecně je možno zařadit Izrael klimaticky do mírného pásma s rozdílnou zimou a létem. Na severu je klima středozemní a na jihu suché. Zatímco zimy bývají chladné a deštivé, tak léta jsou horká a suchá. Deště přicházejí v listopadu a končí v březnu. Na hoře Hermon v Golanech může napršet až 1000 mm ročně, ale v Eilatu se spokojí s tím, když srážky dosáhnou alespoň 100 mm. Nepřipravený cestovatel může být překvapen tím, jak zima v některých částech země umí kousat. Dokonce i v letních měsících se mnohde dá unést i svetřík, protože teplotní rozdíly mezi dnem a nocí bývají značné.
V létě je celá země pod vlivem vysokého tlaku, který přináší čistou oblohu a žádné srážky. V zimě je jižní polovina země také ovlivňována také subtropickým vysokým tlakem, ale počasí v severní části je deštivé. Právě zde je deštivě období přibližně od listopadu do března.
Nejtepleji je v oblastech ležících pod úrovní moře: v údolí řeky Jordán, na březích Galilejskéjo moře, u Mrtvého moře a v Aravském wádí. Během jara se teploty mohou zvednout díky silným větrům chamsin, což v arabštině znamená „padesát“, ale to vůbec nesouvisí s teplotou, ale s tím, že tyto větry mohou trvat až 50 dní.V Jeruzalémě ale i jinde
narazíte na velké množství solárních panelů, které se v zimě hodí na výrobu teplé vody pro vytápění.
Je to však různost klimatických podmínek, která činí Izrael, kromě řady jiných faktorů, atraktivní zemí. Pokud navštívíte Jeruzalém v zimě, bude tam asi chladno, můžete zažít i sníh, ale můžete si také sednout na autobus, který vás za hodinu doveze k Mrtvému moři.
Od dubna do října panují v Izraeli už vysoké letní teploty, přičemž od června do srpna bývá skutečné vedro, zvláště na jihu, kde teploty dosahují 400C. V Eilatu zimu prakticky vůbec neznají a léta si tu vlastně užívají celý rok. K cestě do Izraele jsou nejvhodnější měsíce duben a květen, kdy je teplota již příjemně jarní a většina rostlin je v plném květu. Díky teplému sluníčku se již dá ve Středozemním moři koupat a hotely ještě nebývají plné letních hostů. Nemusíte ani litovat zimní návštěvy Jeruzaléma, protože po silném turistickém zážitku z fenomenální kolébky historie si pak můžete odskočit na několik dnů na koupání v Rudém moři a ještě si můžete prohlédnout pitoreskní barevný podmořský svět. Přehled ročních teplot a srážek uvádí tabulka níže.
Průměrné letní teploty se pohybují od 18 do 32ْ C po celé zemi. Zimy jsou mírné, okolo 14 stupňů podél pobřeží a 9 stupňů v horách. Údolí Rift je většinou o 9 stupňů teplejší než zbytek země v zimě. Mrtvé moře patří mezi nejnížeji položená místa na světě a také proto je zde klima jedno z nejteplejších na světě.