Izrael


Informace

Izrael je země, která prodělala za svoji více než padesátiletou existenci zajímavý vývoj. Při vzniku státu spropitné nebylo zvyklostí. Ta doba už je dávno pryč a dnes obsluhující personál spíše připomíná, že „service is not included“ a na tváři čtete „nejméně 15%“. Pravda, 10% stačí, ale i ty se vám jako cizinci nemusí líbit. Systém je teď v tomto směru takový jako býval nebo ještě je u nás, u obsluhy se počítá s tím, že svůj nízký plat vylepší spropitným.
Je tady i jistá paralela s kibucy. Také byly zřizovány z rovnostářských idealistických pohnutek. Teď už se víceméně přežily. Kapitalismus prosadil spropitné jako standard a likviduje socialistické kibucy.
U nosičů zavazadel činí obligátní spropitné asi 1 USD za kus. U skupinových zájezdů se to řeší tak, že se na začátku zájezdu vždy vybere určitá suma, třeba 20 USD, čímž je problém vyřešen po celý zájezd. Při individuální cestě si s tím nějak musíte poradit sami.
Specifikou Izraele jsou náklady jako takové během cesty. Izrael je nejdražší zemí na Blízkém východě. Zvláště to platí u stravování a nápojů. To je sice perfektní ale při skromném jídle na ulici byste měli počítat minimálně s částkou 15 USD denně.
Vstupy do galerií a muzeí rovněž nejsou laciné, začínají na 5 USD. Za hodinu jízdy autobusem zaplatíte asi 6 USD (Tel Aviv – Jeruzalém). Situaci trochu vylepšuje ubytování ve studentských ubytovnách (hostely a hospice), kde za lůžko zaplatíte 10 – 15 USD, zatímco hotelové ubytování levné není.
Pokud fotografujete a filmujete, nezapomeňte si vzít s sebou dostatečnou zásobu filmů, dokupování na místě vás může cenově zarmoutit.