Izrael


Informace

Národní měnovou jednotkou je nový izraelský šekel NIS, který v r. 1985 nahradil starý šekel z důvodu ozdravění financí s ohledem na předcházející vysokou inflaci. Šekel se dělí na 100 agorot. V oběhu jsou mince 10 a 50 agorot, 1 a 5 šekelů a bankovky 5, 10, 20, 50, 100 a 200 NIS. Izraelská vláda v r. 2001 vedla úspěšně boj s inflací, která klesla na průměrných 1,1%, ale současně dosáhla nejhorších hospodářských výsledků za poslední léta (nulový HDP). Izraelská měna vůči USD znehodnotila ve stejném roce o 9,3%. V současné době platí kurz 1 NIS = 6,2 Kč a 1 USD = 5 NIS. Pro turistu z toho vyplývá, že kde je to možné, je lepší držet USD a platit touto měnou. Platba v USD v takovém případě je nižší o DPH 17%. Týká se to hlavně plateb v lepších hotelích, za letenky, při půjčování auta atd. a v obchodech registrovaných Ministerstvem turistiky, které jsou takto značeny. Z úlevy bývá vyjmuta elektronika.
V Izraeli není problém s výměnou peněz. Kromě přímé platby v USD, nabízejí nejlepší kurs arabští směnárníci v Jeruzalémě a Tel Avivu, kteří si buď účtují zanedbatelnou provizi anebo dokonce žádnou. Protože černý peněžní trh neexistuje a dodržuje se víceméně na všech úrovních vyhlašovaný směnný kurs, je to právě provize, která určuje výhodnost směny. V tomto směru nejméně výhodné jsou šeky, které jsou sice běžně akceptovány, ale provize může být třeba 100 NIS za šek. Pokud máte šeky, vyplatí se je měnit u poboček American Express nebo Thomas Cook, které mnohdy provizi neúčtují a poskytují náhradu za ztracené nebo ukradené šeky. Znamená to mít ovšem kvalitní šeky.

Bankomaty jsou běžné a jsou přijímány všechny hlavní mezinárodní platební karty. Bankomaty zpravidla vždy naleznete u vchodu do banky. Pokud z nějakých důvodů neznáte PIN, ale máte u sebe Visa kartu, banka Leumi vám poskytne akontaci (po kontrole vašeho kreditu). V případě ztráty karty se můžete obrátit na:
American Express tel. 03-5242211
Diners Club tel. 03-5723572
Visa tel.03-5723572
Eurocard tel. 03-5764444

Kreditní karty patří k životnímu stylu v Izraeli a jsou přijímány téměř všude. Obchod, který je nepřijímá, přichází o zákazníky. Izraelci jimi platí např. i capuccino se zákuskem.
V případě, že nemáte kartu a došly vám peníze, můžete si na každé poště zařídit transfer peněz z domova prostřednictvím Western Union international money transfer service. Alternativně to můžete zařídit telefonicky na lince 177-0222131.
Do Izraele si můžete přivézt peněz kolik chcete, čím více tím lépe. Ceny jsou zde vyšší než v okolních státech. Při výjezdu můžete nespotřebované šekely vyměnit za USD nebo Euro. Izraelský šekel se právě stal plně konvertibilní, což sice nemá pro vás jako pro turistu velký význam, protože se jedná o uvolnění devizových operací, ale na druhé straně tato skutečnost vás osvobozuje psychicky od jakýchkoli pochybnostech při nakládání s izraelskou měnou.

Banky – pokud můžete, neměňte si peníze v bance. Poplatky jsou totiž astronomické. Nejlepším způsobem je zajít do směnárny, který je všude dostatek. Také však neměňte své peníze, pokud tedy nemusíte, na prvním místě, na které narazíte.


Zajímavé odkazy

Seznam směnáren