Izrael


Informace

Zdravotní péče je v zemi drahá a jeden den pobytu v nemocnici při náhlém onemocnění stojí cca 1.000 USD. Pobyt v Izraeli však nepředstavuje žádné zvýšené riziko, pouze je třeba se chránit v létě před sluncem, pít dostatečné množství tekutin a dbát na důkladné omytí ovoce a zeleniny.
V případě náhlých zdravotních problémů vytočte číslo 911, kde je možno komunikovat anglicky. Alternativně kontaktujte místní pobočku Magen David Adom (v překladu červená hvězda Davidova), která je izraelským ekvivalentem Červeného kříže, podrobnou informaci dostanete v informačním středisku v každém městě. Pro turisty také existuje pomocná telefonní linka 177-0229110. V novinách Jerusalem Post je každý den uveden seznam lékáren s nepřetržitým provozem. Ve vážnějších případech anebo při jazykových potížích je asi nejvhodnější kontaktovat čs. konzulární oddělení na ambasádě, které může doporučit s ohledem na vysoké poplatky místního doktora, zdravotní středisko nebo nemocnici apod. Sanitní vozy a první pomoc v celé zemi je možno volat na tel. 101.
Zdravotně postižení mají v Izraeli daleko lepší podmínky než v jiných zemích. Hodně zájezdových autobusů a hotelů je připraveno na manipulaci s invalidními vozíky, hluchoněmí účastníci zájezdů mají k dispozici překladatele se znalostí znakové řeči. Pacienti odkázáni na umělou ledvinu mají k dispozici osm klinik, kam mohou přicházet ráno nebo večer, aby jim zbyl dostatek času na prohlídkové túry. Informace podává poradní středisko Milbat ve zdravotnickém zařízení Sheba Medical Centre v Tel Avivu, tel. 03/5303739. Invalidní vozíky a jiné transportní prostředky bezplatně zapůjčuje Organisation Yad Sarah v Jeruzalémě tel. 02/244242.