Izrael


Informace

Současná situace nahání mnoha turistům strach a jejich počet se skutečně v poslední době rapidně snížil. Začalo to tzv. palestinskou intifádou. Navzdory této specifice a informacím z veřejných médií je možno při zachování základních zásad považovat pobyt v Izraeli za relativně bezpečný. Je vhodné se vyhýbat otevřeným místům s velkou koncentrací lidí, jako jsou tržiště či autobusová nádraží a někdy je lepší jít i kousek pěšky. Jakkoli může být atraktivní jeruzalémský trh Mahane Yehuda, který bývá magnetem pro turisty, je lepší sem nechodit, protože právě tady se odehrály nepříjemné incidenty. Bezpečnostní práce policie a ostatních složek je na úrovni a uzavřené prostory jako muzea i restaurace jsou pozorně střežena a tudíž i poměrně bezpečná. Je dobré mít pod permanentní kontrolou svá zavazadla, nenechávat je stát tak, aby vzbuzovala „podezření“. Snažte se vypadat jako typický turista. Nenechávejte nikdy zavazadla stát samotná před hotelem nebo v lobby.
Bezpečnostní situace na palestinských územích je složitější a individuální turistika do některých míst je zakázána a doporučuje se cestovat raději s hromadnými zájezdy. Doporučuje se konzultovat situaci předem s čs. zastupitelským úřadem v Tel Avivu, eventuelně s dalším čs. úřadem v Ramalláhu na západním břehu Jordánu.
Krádeže jsou v zemi možné jako jinde. Proto cennosti je třeba mít šikovně uloženy u sebe anebo v hotelu v sejfu, své věci nenechávejte v autě, hlídejte si pas a kreditní karty. Také pokud se začnete "přátelit" s místními, pamatujte vždy na zdravou dávku opatrnosti.
Samostatně cestující ženy, ale i ve dvojicích či trojicích, mohou být např. na plážích vystaveny tzv. harassmentu či obtěžování, které zpravidla nepřekročí únosnou mez.


Zajímavé odkazy

Varování MZV k cestám do vybraných zemí