Izrael


Informace

V zemi se jezdí vpravo. Při jízdě je nutno mít zapnuty bezpečnostní pásy na předních sedadlech. Na obydlených místech je rychlost omezena na 50 km/hod a jinde na 90 km/hod pokud není uvedeno jinak, ale tento předpis se všeobecně nedodržuje zejména na dálnici. Dopravní značení zvláště v městech a v turistických lokalitách bývá vyhovující a rovněž v angličtině. Problémem je parkování ve městech, zvláště v Tel Avivu a v Haifě. V centrech se parkování obvykle reguluje a je nutno si zakoupit parkovací lístky na poště nebo v novinovém kiosku. Každý lístek vystačí na 5 hodin a stojí kolem 35 NIS. Lístek zasunete viditelně za přední sklo a můžete parkovat na vyznačeném místě s modrými a bílými pruhy. Mezi 7. a 17. hodinou je parkování omezeno jen na 1 hodinu. V noci, tj od 22 do 5 hodiny se parkovné nereguluje a můžete zaparkovat dle možnosti. Přes den je lepší využít veřejných parkovišť.
Při řízení vozidla na západním břehu Jordánu není vhodné jezdit v autě s izraelskou SPZ, která je žlutá, zatímco palestinské SPZ jsou zelenobílé. Cizincům se doporučuje pro průjezd silnice č.90, která spojuje Tiberias a Eilat a vede podél Jordánu a Mrtvého moře. Je nejkratší spojnicí k Eilatu a na této silnice je běžné jezdit s izraelskou SPZ. V žádném případě nejezděte autem do Gazy.
Vzdálenosti:
Jeruzalém – Eilat: 309 km
Jeruzalém – Beer Sheba: 81 km
Jeruzalém – Tiberias: 152 km
Jeruzalém – Haifa: 151 km
Jeruzalém – Nazaret: 131 km
Jeruzalém – Tel Aviv: 58 km
Jeruzalém – Hadera: 101 km
Jeruzalém – Banias: 222 km
Haifa – Eilat: 438 km
Askhelon – Jeruzalem: 71 km
Hadera – Tiberias: 83 km
Tiberias – Tel Aviv: 134 km
Roshpina – Eilat: 437 km
Banias – Eilat: 475 km
Haifa – Nazaret: 35 km

Autostop
Na autostop v Izraeli jsou různé názory, jak pozitivní tak negativní. Někdo říká po projetí země křížem krážem, že Izrael je rájem stopařů, že nikde nečekal déle než 15 minut (kromě soboty) i když vojáci vždy mají přednost. Armáda je totiž nejváženější institucí Izraele a řidiči zastavují vojákům i z nostalgie. Pravidla jsou jiná než u nás. Stopuje se ponejvíce už v blízkosti autobusových zastávek a to ve frontě, kde se nepředbíhá – jen vojákům se dává přednost. Další rozdíl je při zastavování auta. Izraelci pouze volně upaží pravou ruku, otočenou dlaní k zemi a někteří aktivnější s dlaní lehce pohybují nahoru a dolů. Občas se vám stane to, že nastoupíte do auta, kde je na zadním sedadle pohozený samopal a na zemi se povalují zásobníky. Když už se rozhodnete stopovat, dělejte to raději ve dvou. Dívky by vždy měly stopovat v přítomnosti mužského partnera.Zajímavé odkazy

Odkaz na info o místní dopravě