Indie


Informace

Zemědělství přispívá 29% na tvorbě HDP a zaměstnává asi 64% obyvatelstva. Je silně chráněno proti dovozu zemědělských produktů a dotováno. Obilniny představují cca 63% podílu na produkci a vedoucím státem je Uttarpradesh. Indie je druhým největším světovým producentem neloupané rýže a čtvrtým největším pěstitelem pšenice. Je světovým producentem č.1 v čaji, pěstování kávy má spíše regionální význam. Na jihu jsou významné plantáže na pěstování kaučuku. Důležitou obilninou je proso, velkou roli v rostlinné produkci zaujímá kukuřice, ječmen a luštěniny. Silně je rozšířeno pěstování olejnin, tj.podzemnice ,řepky, hořčice, lněného semene a sezamu.
Pěstování cukrové třtiny je soustředěno hlavně v Uttarpradeshi a Biháru. Nejvíce bavlníku se pěstuje ve státě Maharashtra a Madjapradesh. Hlavní oblastí pěstování juty je Bengálsko. Sklizeň tabáku je třetí největší na světě.
Indie je světovou velmocí v řadě druhů ovoce, je na čele v produkci banánů, manga, kokosů a kešu oříšků, dále brambor, rajských jablíček, cibule a hrášku. Patří mezi 10 hlavních pěstitelů citrusových plodů, ananasu a jablek. Nicméně, na nejvyšším žebříčku co do prospěšnosti pro ekonomiku není ani pšenice, ani rýže, ale mléko. V r.1997 Indie byla Indie největším světovým výrobcem mléka (72 mil.tun, zatímco v USA 70,4 mil.) Indie má také největší stáda hovězího dobytka, celkem asi 193 milionů kusů.