Indie


Informace

Průmysl se podílí na tvorbě HDP zhruba 30% a pracuje v něm asi 16% obyvatelstva.
Státní sektor vlastní a provozuje řadu petrochemických podniků, podniků na výrobu umělých hnojiv, strojírenských a dopravních výrobků a zařízení, chemikálií atd. Zvláště v době industrializace země a za doby J.Nehrua a I.Gándhíové měl právě státní sektor zelenou. Soukromý sektor zahrnuje tisíce drobných podniků, ale také několik gigantů (např.Tata Iron and Steel Co.). Velkým průmyslem v Indii je textilní průmysl, zpracovávající jutu, bavlnu, vlnu,hedvábí i syntetická vlákna. Daleko nejvíce pracovníků, skutečné miliony, však živí malé dílny uměleckých řemesel, lidových výrobků a suvenýrů. V letech 1993-6 indický průmysl rostl v průměru 9% ročně, ale pak v letech 1996-7 tempo růstu kleslo na 6% v důsledku vysokých nákladů na úvěry a problémy v infrastruktuře.
Produkce uhlí od r.1970 rostla v průměru o 4% ročně. V zemi je cca 500 dolů, ale kvalita uhlí je poměrně nízká. V oblastech těžby (Bihár) způsobuje ekologické problémy. Indie je bohatá na železnou rudu, bauxit, vápenec a manganovou rudu.V těžbě vysoce kvalitní listové slídy zaujímá první místo na světě. Naproti tomu však není soběstačná v ropě a polovinu své spotřeby musí dovážet. V zemi se usilovně hledají nová ložiska ropy a zemního plynu. Petrolejářské podniky jsou podniky s největším obratem.Velký vzestup zaznamenalo hutnictví železa a v zemi byla postavena řada velkých oceláren. Tím se také neustále zvyšoval význam strojírenské výroby a dnes je Indie např.i významným vývozcem investičních celků, zvláště v rozvojovém světě.
Stále větší význam má razantní nástup informačních technologií.V letech 1997-8 Indie exportovala softwarové výrobky za téměř 2 miliardy USD a v současné době je to již více
než dvojnásobek. Město Bangalore ve státě Karnataka je indickým Sillicon Valley, ve kterém se soustřeďuje více jak třetina této výroby.