Indie


Informace

Svaté krávy a další zvířata – zvířata, zvláště hadi a krávy bývali uctívány od nepaměti. Kráva znamená plodnost a obživu, laskavost matky bohyně a symbolizuje Matku Indii. Býk je sice agresivnější, ale je spojován se Šivou, a to mu propůjčuje respect. Krávy a velcí bílí býci se volně potulují zemí, i ve městech na hlavních třídách a netečně kolem pádících vozidel.
Ve státě Tamil Nadu, třetí den slavností pongal, tj.na počest dobré úrody, se svaté krávy umyjí,nazdobí se, pomalují a nakrmí se rýžovou kaší smíchanou s cukrem a mlékem. Tento postup má zajistit prosperitu a hojnost v příštím roce.
Hadi,zvláště kobra, jsou také předmětem uctívání a představují plodnost a bohatství.
Rovněž některé rostliny mají spirituální význam. Strom banian (fikus) je tak posvátný, že pouze v době největší nouze lze trhat jeho listy. Symbolizuje trimurti (trojice hlavních bohů) a pouť k posvátnému banianu má stejnou hodnotu jako 12 let odříkání. Říká se, že jeho popel má sílu vymazat hřích. Stromy manga symbolizují lásku. Věří se, že Šiva se oženil s Parvati pod mangovým stromem, a mangovými listy se někdy při svatbě pokrývá stříška nad vchodem do domu.

Svastika – pochází od Árijců a je starověkým symbolem štěstí, který je posvátný hindům a budhistům. Hákový kříž symbolizuje pohyb. Bývá často zobrazován nade dveřmi obydlí, ale je možno se s ním často setkat i v chrámech.Hitler jej použil na německou vlajku od r.1935, předtím byl znakem nacistické strany.

Astrologie v Indii – na jedinečném kulturně-historickém pozadí vyrůstá řada oborů, např. astrologie. Důležitá rozhodnutí o zaměstnání, koupi domu, ženitbě apod. se pro miliony Indů neobejdou bez rady astrologa. Farmáři jej konzultují jakou plodinu mají zasít a jaké zvíře mají koupit. Dokonce i tak triviální každodenní rozhodnutí jako volba správného započetí pracovního dne anebo odchod domů bývají ovlivněna astrologií. Při obchodních jednáních je důležité podepsat kontrakt v dobu dle dobrozdání astrologa. Řada politických rozhodnutí se v historii státu přijímala a přijímá s ohledem na výsledek konzultace s astrologem.