Indie


Informace

Zajímavá místa
Oblast Dzongri – v západním Sikkimu je hlavní oblastí trekingu přitahující více a více turistů a zvláště horolezců, aby zdolali třetí nejvyšší horu světa Kanchenjunga (8598m). Vstup do národního parku stejného jména včetně mohutného ledovce Zemu je však povolen jen horolezeckým expedicím anebo zkušeným trekingovým výpravám. Při záměru stoupat na horu vyšší než 6000m je třeba o povolení žádat půl roku předem.
Další atrakcí jsou staré budhistické kláštery Pemayangtse a Tashiding. Gompa (klášter) Pemayangtse ve výšce 2085m, obklopený ze dvou stran zasněženými vrcholky, byl několikrát přestavěn. Dnes je to třípodlažní budova s řadou nástěnných maleb a soch. Ve třetím podlaží se nachází Zandog palri, pozoruhodný dřevěný panel - portál znázorňující gura Rinpoche. Guru (učitel nebo svatá osoba) jej sám zhotovoval 5 let. Každý rok v únoru pořádají mniši v klášteře chaam, neboli tanec masek Druhým klášterem v pořadí co do důležitosti je Tashiding, který se tyčí na vrcholu konické hory mezi 2 řekami.
Yuksom – 35km od kláštera Pemayangtse příjemná vesnice obklopená plantážemi kardamonu a na hlavní trekingové stezce do Dzongri. Sem přišli 3 lámové řádu Nyingmapa, aby zde založili budhismus v Sikkimu a zde se konala korunovace prvního chogyala. Kamenný trůn se vystavuje vedle velké pagody v malé hale v blízkosti hotelu Tashi Gang. Naleznete tu také malé jezero. Yuksom (Yaksum) je také základnou pro horské treky, které organizuje Himalájský horolezecký institut. Yuksom je výborných výchozím bodem pro Bakkhim, kde roste více jak 20 druhů rhododendronů.
Údolí Yumthang – nachází se 140km severně od Gangtoku ve výšce 3564m. Je přístupné turistům teprve v poslední době. Nejlepší dobou pro návštěvu je duben a květen, kdy jsou rododendrony v plném květu. Trek z Gangtoku sleduje řeku Teesta, která se přechází nad nádherným údolím po zavěšeném mostě Rang Rang.
Dzongri – leží v nadmořské výšce 3962 m a nabízí překrásné pohledy na masiv Kanchenjunga. Přímo naproti se nachází hora Pandium (6890 m) a její zasněžené vrcholky. Nalevo je hluboká rokle Goeche-la. Pozorovat západ slunce v Dzongri je opravdu úchvatné.
Klášter Pemayangtse – posvátný lotos se nachází v nadmořské výšce 2085 m a je druhým nejstarším klášterem. Rabdentse poblíž Pemayangtse bylo dříve hlavním městem Sikkimu. Stěny a stropy kláštera jsou zdobena brilantními freskami bohů a démonů. Z kláštera jsou i kouzelné výhledy na pohoří Kanchenjunga. Pemayangtse je ideální základnou pro treking do Yuksomu.

Treky
Treking okruhem Pelling-Legship – čtyřdenní túra zahrnující zajímavé vesničky včetně jezera Khecheopari, Yuksom a klášter Tashiding. Tento klášter známý také jako Chogyal Lakhang stojí na vrcholku kopce. Od kláštera Pemayangtse je to jeden den pěšky. Každé jaro sem putují tisíce buddhistů aby ochutnali posvátnou vodu z nádoby, která jako zázrakem nikdy nevyschne.
Nejpopulárnější trekem je však trasa Yuksom-Dzongri-Goecha La. Ta poskytuje fantastické pohledy na pohoří Kanchenjunga.
Mezi další oblíbené treky patří
*Pemayangtse-Dzongri – 15 dnů, Pemayangtse – Yaksum – Bakkhim – Dzongri – Thangsing – Goeche-la a zpět
* Pemayangtse – Gangtok – 13 dnů, Pemayangtse – Yaksum – Bakkhim – Dzongri – Thangsing – Arralunguchuk – Tashiding – Gangtok.
*Naya Bazar – Gangtok – 8 dnů, Naya Bazar – Hilley – Bersay – Dhap – Dantam – Pemayangtse – Gangtok.
*Naya Bazar – Pemayangtse 7 dní, Naya Bazar – Hilley – Brang – Kalijhar – Chiwabbhanjang – dantam – Pemayangtse.
Oba treky a další je třeba zajistit ve městě Gangtok.

Okruhy
• Darjeeling – Naya Bazar – Pemayangtse – Yaksum – Kewzing – Navangla – timitarku – Sirwani – Rumtek – Gangtok Singtam – Rangpo – Teesta (Siliguri)
• Namche – Naya Bazar – Chakung – Soreng –Burikhop – Burshey – Hilley – Otterey – Dantam – Burmlok – Leghip – Tattapani – Sikip – Namche.