Indie


Informace

Uvedené hlavní oblasti nabízejí rozsáhlou mozaiku pozoruhodností, které nejen že nelze zvládnout najednou, ale je obtížné si vybrat co vidět a kam jet. Dejme tomu, že máte k dispozici celý měsíc na cestování po Indii. Nechcete strávit většinu času jen cestováním mezi místy a chcete se vyhnout problému, který řeší leckterý začátečník toužící vidět maximum v určitém časovém horizontu a pak končí unaven a někdy i frustrován. Pak máte možnost si vybrat z několika itinerářů jak se specifickou tak rozmanitou tematikou jak níže uvedeno.
Barevný Radžastán
Delhi - Agra - Bharatpur - Jaipur – Sariska National Park - Shekhawati - Bikaner - Jaisalmer –Jodhpur – Pushkar – Bundi – Chittogarh – Udaipur – Aurangabad (Ajanta a Ellora jeskyně) – Mumbai.
Tento itinerář dává pocit vidět téměř vše – mughalskou architekturu včetně fantastického Taj Mahalu; divoká zvířata; poušť; zašlou slávu maharádžů; neobyčejnou islámskou architekturu a skvostné budhistické malby a skulptury v jeskyních Ajanta a Ellora. Mumbai a Delhi jsou města, kde se dá strávit týden i když 3 dny v každém by také mohly stačit. Cestovat lze autobusem a vlakem kromě trasy Udaipur – Aurangabad, kde je třeba se přepravit letecky.

Hinduistická a mughalská mozaika
Delhi – Jaipur – Agra – Varanasi – Khajuraho – Gwalior - Jhansi – Sanchi – Mandu – Aurangabad (Ajanta a Ellora jeskyně) – Mumbai.
Cesta vede především státem Madhya Pradesh. Velkou atrakcí jsou chrámy v Khajurahu, zatímco Sanchi a Mandu nabízejí krásné příklady jemné budhistické, hinduistické a afghánské architektury. Není vynechán Taj Mahal ani jeskyně Ajanta a Ellora. Zážitkem je nejposvátnější hinduistické město Varanasi.

Horská střediska a Himaláje
Delhi – Dalhousie – Dharamsala – Shimla – Manali – Leh – Delhi.
Cestuje se především autobusem a s ohledem na terén cesta probíhá relativně pomalu. Tento rozvrh je výhodný, když se člověk dostane do Indie v létě a pobyt v nížinách je téměř nesnesitelný. Také silnice mezi Manali a Lehem je otevřena pouze několik měsíců v létě. V těchto místech si užívala léta bývalá britská smetánka. Dharamsala je domovem Dalajlámy a Manali v údolí Kullu je jedním z nejhezčích míst v Indii vůbec. Silnice do Tibetské náhorní plošiny do Leh je sice poněkud drsným zážitkem, ale je to jedna z nejvýše položených silnic pro motorová vozidla na světě. Odtud je letecké spojení do Delhi. Kolem Manali se nachází ráj trekařů.

Paláce, chrámy a posvátná města
Delhi – Jaipur – Agra – Jhansi – Khajuraho – Jabalpur – Kanha – Varanasi – Kalkata.
Poznáte pitoreskní Radžastán i Taj Mahal. Z Jhansi se autobusem dopravíte do Khajuraha, ale na cestě nelze vynechat zastávku v Orchha, dobře zachovalém městě paláců a chrámů. Odtud je to 3 hodiny autobusem do Satny a pak se jede vlakem do Jabalpuru, kde je hlavní atrakcí cesta člunem kolem proslavených mramorových útesů. Další zastávkou je národní park Kanha, kde jsou velké šance na spatření tygra. Cesta vede zpátky do Varanasi a cílem je dramatická scenerie Kalkaty.

Objevování Indie letecky
za zhruba USD500/750 na 15/21 dní je možno zakoupit u Indian Airlines flight pass s trasou Delhi – Agra – Khajuraho – Varanasi – Bhubaneshwar – Calcutta – Andaman and Nicobar Islands – Darjeeling – Delhi. V zásadě se jedná o doporučený itinerář, který na přání může být změněn, při čemž vzdálenosti a počet navštívených míst v časovém limitu nehrají roli. Kromě známých míst také zahrnuje tropický ráj korálových ostrovů. Na třítýdenní pass je možno zvládnout i Darjeeling autobusem z příletového místa Bagdogra, odkud cesta sem trvá necelé 4 hodiny.
Chrámy a pláže
Chennai – Mamallapuram – Pondicherry – Thanjavur – Tiruchirappali – Madurai – Kanyakumari – Thiruvananthapuram – Kovalam Beach – Kolam – Allapuzha – Kochi – Bangalore a Mysore – Hampi – Bijapur – Mumbai.
Tento program zahrnuje většinu atraktivních míst jižní Indie včetně pláží a tkzv.backwaters tj. vnitřních jezer a kanálů v Kerale. Pokrývá hlavní chrámové komplexy Tamil Nadu a paláce v Mysore. Cestuje se autobusem, vlakem a na člunu.