Indie


Informace

Sport v Indii
Indickým národním sportem je kriket. Indové jsou jím přímo posedlí. V sezoně, když si pustíte v hotelu televizi, pravděpodobně budou dávat několikahodinový přenos nějakého kriketového zápasu. Emoce zvlášť stoupnou, když národní tým hraje s Pakistánem.
Indie také vždy vynikala v pozemním hokeji a na olympijských hrách získala několik zlatých medailí. Prestižním sportem je tenis. Stále větší popularitě se těší fotbal.
Tradičním a historickým sportem je kho-kho, kdy určení hráči jednoho týmu vyřazují ze hry hráče druhého týmu tím, že na určeném prostranství je pronásledují a vyřadí ze hry plácnutím.
Také se říká, že v Indii v 6. století byly vynalezeny šachy.

Chrámy a velké pevnosti
Za vhodnou dobu se považují měsíce od listopadu do března. Množství monumentů je udivující a každá oblast se vyznačuje něčím specifickým. Z velké nabídky pevností lze doporučit minimálně červené pevnosti v Delhi a Agře, mohutnou a jakoby neprodyšnou pevnost v Gwalior, krásnou a ladnou pevnost v Amber a romantickou v Jaisalmer. Na jihu jsou zajímavé pevnosti např. v Mandu, Bijaupuru a Golcondě. Portugalští kolonisté zanechali po sobě impozantní pevnosti v Goe, Damanu a Diu, Angličané v Chennai, zatímco pevnosti vybudované Francouzi a Holanďany se nacházejí už definitivně v ruinách. Ještě velkolepější přehled lze nabídnout u chrámů, kde přehlídka je nekonečná a pro turistu-laika po určité době i unavující. I to je důvodem, že lepší alternativou může být to, že si vyberete pár typických míst s chrámy, které bývají zahrnuty v itinerářích cestovních kanceláří s dalšími pozoruhodnostmi. (viz 1145). Stát Tamil Nadu má nejvíce hinduistických chrámů, ale v Indii neexistuje oblast či místo bez chrámů. Jmenujme za všechny alespoň pro sikhy posvátný zlatý chrám v Amritsaru, chrám slunce v Konaraku v Orise a Dilwaru v Radžastánu. Mughalští vládci po sobě zanechali slavný Taj Mahal, který se stal doslova symbolem země.