Indie


Informace

Indie je země natolik veliká a rozmanitá, že uvažování o návštěvě ještě jiné země v souvislosti s cílovou cestou do Indie je spíše druhotné, pokud ovšem člověk není zrovna na cestě kolem světa anebo je notorický světoběžník. Jako vhodná a dokonce užitečná se jeví však varianta v návaznosti na Nepál, když už člověk cestuje do této oblasti. Hlavním odrazovým místem pro Kathmandu je Delhi. Populární leteckou turistickou kombinací je trasa Delhi-Agra-Khajuraho,Varanasi-Kathmandu. Při letu z Varanasi do Kathmandu je účelné se posadit do levé řady za účelem pohledů na Himaláje. Spojení mezi Indií a Nepálem je zajišťováno nepálskou společností RNAC, která létá do Delhi 2x denně a zatímco Indian Airlines 1x denně. Pro turisty mladší 30 let se poskytuje sleva 25% a není třeba ani studentský průkaz. Orientační ceny letenek jsou jedním směrem z Delhi do Kathmandu cca 150 USD, z Mumbai cca 165 USD, z Kalkaty cca 100 USD a Varanasi cca 80 USD. Po zemi je hlavním hraničním přechodem směrem od Delhi Sanauli, do kterého je vhodné také cestovat z Varanasi, přičemž obyčejné jízdné autobusem vyjde na cca 120 Rs.
Z jihu je možno navštívit Sri Lanku, nejlépe z Chennai nebo Trivandrumu. Jednosměrná letenka Chennai-Colombo vyjde na cca 100 USD. Zpáteční letenky obecně nebývají o moc dražší. Světoběžníci se přesouvají z Indie do Bangkoku (a naopak), který je výchozím bodem do jihovýchodní Asie. Pokud má cestovatel neodolatelnou touhu sbírat skalpy cizích zemí a navštívit např. při cestě do Indie Pákistan, existuje tam město, které se opravdu vyplatí vidět a tím je Lahore, pandžábský protipol Amritsaru. Zpáteční letenka Delhi-Lahore vyjde na cca 200 USD. S ohledem na čas od času napjaté vztahy mezi Indií a Pákistanem je dobré si napřed prověřit situaci.
Mezi Indií a Barmou (Myanmarem) neexistuje pozemní přechod, letecky z Kalkaty do Rangunu to stojí asi 300 USD.
Zajímavou destinací pro milovníky jižních moří a korálových útesů jsou Maledivy, kam je výhodnější cestovat ze Sri Lanky, ale také z Trivandrumu, odkud letenka do Malé vyjde jen na 80 USD jedním směrem.