Indie


Informace

Hepatitida - jinak řečeno zánět jater. Symptomy jsou podobné jako u běžných nemocí tj.horečka, stres, bolest hlavy, nevolnost, slabost, ztráta chuti, zvracení apod. Hepatitida A je přenášena kontaminovanou vodou a jídlem. Je nutno vyhledat pomoc a jediná okamžitá a účinná pomoc spočívá v odpočinku, pití dostatku tekutin a vyloučení těžkých a tučných jídel. Hepatitida E je přenášená jako A a může být velmi nebezpečná pro těhotné ženy. Hepatitida B se rozšiřuje nakaženou krví nebo tělními tekutinami, sexuálním stykem, nesterilizovanými jehlami, krevní transfúzí.
Průjem - někdy se dostaví jen tím, že člověk se neubrání v horku napití přechlazeného nápoje. Samozřejmě, že záleží na kvalitě vody, kterou pijete, nejlepším pitím v tropech je vlažný čaj, ale takovou radu cestovatelé neradi berou vážně.
Vyčerpání z horka – jedná se o dehydrataci a nedostatek soli. Projevuje se bolestmi hlavy, letargií, chabnutím svalstva, třesavkou a únavou. Než zvýšit konzumaci soli tabletkami je lepší zvýšit její příjem v potravě.
Malárie – toto onemocnění je rozšiřováno komáry. Je účelné brát antimalarika a používat sprej. Dobré je spát pod moskytiérou nebo v klimatizované místnosti, protože komáři nesnáší vítr a útočí většinou v noci. Příznaky jsou: horečka, třes z náhlého chladu, bolest hlavy a v žaludku, ochablost. Třeba ihned konzultovat lékaře.
Úpal – dostavuje se, když se zhroutí zahřívací tělesný systém a objeví se také nebezpečně vysoká teplota. Necítíte se dobře a potíte se. Poté pokožka zrudne. Je třeba se ihned ukrýt před sluncem a zabalit se do mokrého prostěradla nebo ručníku, hodně pít.
Výšková nemoc - může se dostavit v Himalájích ve výškách nad 3.000 m při nedostatku kyslíku v důsledku řídkého vzduchu, což působí na svaly a srdce, které nutí k většímu výkonu. Projevuje se bolestí hlavy, letargií, nespavostí, ztrátou chuti, závratěmi. Při zvracení, ztrátě koordinaci pohybů, dráždivém kašli a chrchlání může vést až k fatálním následkům. Je nutný okamžitý nenásilný sestup, použití léků je kontroverzní.