Island


Informace

Život ostrovanů a ekonomika ostrova je závislá na rybářském průmyslu. Doposud o ně není nouze spíše naopak a tak je životní úroveň Islanďanů celkem vysoká.
97 % úlovku ryb se ročně exportuje. V současnosti se rozšiřuje také chov sladkovodních ryb – obzvláště lososů a pstruhů.

Posledních několik let významně přispívá do zdrojů příjmů země cestovní ruch. Každým rokem vzrůstá počet turistů, kterí navštívili ostrov. Nejnavštěvovanějším místem je hlavní město Reykjavík a okolí. Průměrný plat se pohybuje v průměru kolem 90 000 IKr.

Hlavní české vývozní položky na Island v roce 1998:
strojírenské výrobky (21 %), metalurgická produkce (19 %), motorová vozidla - auta, traktory (17 %), ocel a železo (14 %), oděvy (5 %), textil (5 %), guma - pneumatiky (3 %), pivo (1 %), ostatní (15 %).
Hlavní dovozní položky z Islandu do ČR v tomtéž období:
rybí a mořské produkty (48 %), kůže (42 %), ostatní zemědělské produkty (4 %), ostatní (6 %). Velký podíl islandských dovozů ryb a rybích výrobků do ČR, charakteristický pro počátek 90. let, byl v následujících letech redukován a z Islandu jsou dováženy nově výrobky pro textilní průmysl - vlna a kůže.