Island


Informace

Osobnosti
Elías Snaeland Jónsson
Elías Snaeland Jónsson se narodil v západním Islandu. Studoval žurnalistiku v Norsku a od roku 1963 pracoval jako novinář. Napsal několik novel pro dospělé i děti. Do jeho díla patří také několik divadelních her a překlad německé knihy. Jónson obdržel roku 1993 cenu Icelnadic Children´s Boook Prize za knihu „Deep in the Glacier“.

Anna Kristín Brynjúlfsdóttir
Anna Kristín Brynjúlfsdóttir napsala mnoho knih pro děti a poezii pro dospělé. Pracuje jako učitelka latiny a matematiky.

Úlfar Harri Elíasson
Úlfar Harri Elíasson se narodil v Reykjavíku. Napsal mnoho knih pro děti, krátké povídky a poezii pro dospělé. Úspěšně vystudoval na univerzitě literaturu a obchodní vědu. Svá vlastní díla si i sám ilustruje.

Brynjúlfur Jónsson
Islandský malíř Brynjúlfur Jónsson měl v oblibě zobrazovat přírodu, gejzíry, vulkány a ledovce.

Řečnické umění a hudba
Bjork BjorkŘečnické umění
Řečnické umění se na Islandu stalo velmi oblíbené a má dlouholetou tradici. Odloučení farmáři se jednou za čas scházeli a měli nutkání se vypovídat. Proto každý přítomný měl příležitost něco říci před ostatními. Kdo byl nejvtipnější, byl také nejúspěšnější. Když nahlédnete do jednání parlamentu, poznáte oblíbenost řečnění. Probíhají tu hodinové i delší projevy poslanců.

Hudba
Na ostrově existuje mnoho lidových písní, které znají Islanďané již od raného věku a s radostí je zpívají i ve věku pozdním. Písně vyprávějí o zbojnících a o hrdinech nebo jsou to ukolébavky apod.
Islanďané zpívají písně při každé příležitosti, při různých oslavách, při narozeninách apod. Nejoblíbenější je kovbojská píseň o pastýři a zbojnících – „Á Sprengisandur“.
Populární místní hudbu zviditelnila skupina Sugarcubes, když se v roce 1986 probojovala na mezinárodní scénu. Tato skupina si založila i vlastní nahrávací společnost Bad Taste. V současnosti každý člen skupiny působí jednotlivě.
Známá je také zpěvačka Bjork, která taktéž pochází z Islandu.

Mýty a legendy
Islanďané věří v přírodní síly, vlivy hvězd a nadpřirozené jevy. Jejich víra se odvíjí od tajemných dlouhých zimních dnů, nepříznivého podnebí, zvláštnosti až obludnosti krajiny , ale také od přírodních úkazů, které si lidé odnedávna neuměli vysvětli, a proto jim přisoudili záhadnou sílu. Islanďané navštěvují kartářky, vykladače snů, čtou budoucnost z čajových lístků. Věří na předtuchy, převtělování a telepatii.
Dodnes si vypráví tajemné staré ságy o neviditelných tvorech. Věří ve skřítky, obry a duchy, kteří lidem škodí i pomáhají. Dokonce i moderní a vzdělaní lidé věří v nadpřirozené síly.
Například když se v roce 1988 začal stavět silniční tunel mezi městem Akureyri a Ólafsfjordurem, byla oblast postižena sesuvy půdy, které způsobili dlouhotrvající deště. Islanďané byli však přesvědčeni, že je to práce skřítků, kteří žijí ve skalách. Proto požádali vládu, byly stavební práce zastaveny. Bylo jim vyhověno a tunel byl otevřen v roce 1992 na jiném místě. Není také kuriozitou, když se úplně rovná silnice najednou lomí v oblouk.
Každá rodina má svého dobrého skřítka, který ji ochraňuje a rodina mu proto připravuje různé pochoutky a drobné dárky na určeném místě.

Alfové – skřítci – jsou nejvýznamnějšími a nejuznávanějšími nadpřirozenými bytostmi žijícími na ostrově hned vedle obrů – trollů. Islanďané tvrdí, že pouze nevylučují existenci alfů.