Island


Informace

Rozloha Islandu činí 103 000 km2.
Nachází se mezi 63 až 66,5 stupněm severní šířky, tedy těsně pod polárním kruhem. Povrch ostrova je nesmírně pestrý a mnohotvárný. Typickým jevem jsou zde sopky, z nich 30 je aktivních. Jejich kontrastem jsou obrovské ledovce. Na Islandu je okolo 250 geotermálních oblastí a asi 780 samostatných horkých pramenů s průměrnou teplotou vody 75 °C .
Nejvyšší hora Islandu je Hvannadalshnúkúr, která měří 2119 m.
Nejbližším sousedem je Skotsko na z jihovýchodní strany, které je vzdálené 790 km, z východu je to Norsko vzdálené 970 km a ze západu Grónsko vzdálené 287 km. Ostrov je dlouhý 500 km a široký 300 km.
Ostrov Island patří do Středoatlantského hřbetu, který se táhne celým Atlantikem mezi oběma kontinenty.
Vlivem tepelného toku v zemské kůře a častých srážek je na Islandu velmi silná geotermální aktivita. Srážková voda se v hloubce zahřívá a pod tlakem stoupá k povrchu v podobě páry.
Na Islandu se hojně využívá geotermální energie, která je tu hlavním zdrojem vytápění a výroby elekřiny. Horká voda vytápí většinu domů. Většinou se tato energie používá bez úprav.
V roce 1975 tu byla postavena geotermální elektrárna, která má instalovaný výkon 60 MW.


Většina islandských řek pramení v horských oblastech a jsou napájeny ledovci. Mezi ně patří například nejdelší řeka Islandu Thjórsá, která je dlouhá 230 km nebo řeka Hvítá, Jokulsá á Fjóllum. Tektonické pohyby na vodních tocích vytvořili velké množství vodopádů – Dettifoss, Skogafoss, Gullfoss.
Charakteristickým rysem islandské krajiny jsou ledovcová jezera – Lagarfljót nebo jezera vzniklá tektonickými poklesy hornin – jezero Thingvallavtn. Některá jezera vznikla v kráterech sopek – Maar Vítí. Jezero Mývatn vzniklo přehrazením lávovými proudy.


Druhy půdy:
Ledové pustě a pole: 63 %
Ledovce: 12 %
Ledovcové usazeniny: 4 %
Zemědělsky využitelná půda: 21 %


Vzdálenosti:
Egilsstadir – Akureyri – 265 km
Egilsstadir – Borgames – 580 km
Reykjavík – Akureyri – 389 km
Reykjavík – Borgames – 74 km
Reykjavík – Egllsstadir – 698 km
Reykjavík – Hofn – 459 km
Reyjkavík – Selfoss – 57 km
Reykjavík – Seydisfjordur – 680 km
Reykjavík – Stykkishólmur – 173 km
Reykjavík – Vík – 187 km