Island


Informace

Jaké téměř všude na světě i na Islandu se můžete ubytovat v jednoduchém ubytovacím zařízení až po luxusní hotel. Levnějších hotelů je na Islandu méně.
Některé letecké společnosti nabízejí spolu s letenkou výhodné slevy na levné ubytování.

V turisticky nejnavštěvovanějších oblastech jsou většinou vybudovány kempy. Na Islandu je jich celkem 125 oficiálně registrovaných. Většinou jsou otevřeny od začátku června do konce srpna, někdy i až do půlky září. Teplá voda ve sprše tu bývá na mince. Někde je i bazén. Volné táboření je přísně zakázáno!!! Pokud chcete někde přenocovat, raději požádejte o povolení k noclehu v ohrazeném prostoru nebo na půdě místního farmáře.
Island nemá palivové dříví a pálit vegetaci je přísně zakázáno. Je tu velmi vzácná. Odpady si odneste s sebou a odhoďte je na místě k tomu určeném.
Dalším levným ubytováním jsou takzvané „Youth Hostely“, islandsky „farfuglaheimili“. V překladu to znamená „malý dům pro migrující ptáky“. Na Islandu je jich kolem 30. Jsou vybaveny kuchyňkou, ve které si můžete připravit pokrmy dle libosti. V některých hostelech si můžete připlatit snídani. Výhodné je využít slev na průkazku YIHF.
V létě se můžete ubytovat ve studentských kolejích, které jsou slouží jako na ubytovny. Ve všech jsou jídelny a termální bazény. U většiny není vlastní koupelna. Také se můžete ubytovat v levných hotelech typu Edda, kterých je po celém ostrově asi 15.

Můžete se také ubytovat na rodinných farmách a zaplatit si tu projížďky na koních a seznámit se s fungováním a provozem celé farmy. Můžete si tu zkusit, jak se stříhají ovce, účastnit se rybaření, lovu zvěře apod,.
Hlavně ve městech a v osadách je populární druh ubytování v soukromí - takzvaný. „bed and breakfast“ – nocleh se snídaní. K dispozici je sprcha nebo celá koupelna. Soukromé ubytování vám doporučí místní turistické informace.
Systém malých horských chat - „saeluhús“ je rozšířen především v oblastech Landmannalaugar a Pórsmork. Provozuje je Islandský turistický klub, stejně jako ostatní horské chaty. Některé mají vybavenou kuchyň. Musíte si sem přinést vlastní potraviny a spacák. Pokud chcete přenocovat vícekrát v tomoto typu ubytování, vyplatí se vám zakoupit si klubovou kartu.
V horských průsmycích nebo v odlehlých oblastech jsou pro turisty a putovníky připraveny malé oranžové chatky. Uvnitř je jídlo a palivo, a měli byste je použít jen v případě opravdové nouze. Provozují je Sdružení za záchranu života a Islandská automobilová asociace. Před odchodem byste se měli zapsat do knihy hostů a popsat věci, které jste použili, aby vše mohlo být doplněno.


Důležité adresy

Edda - soubor levných hotelů (Hotel)
Adresa: Kontakt: edda@edda.is

Férdafélag Island (Islandský turistický klub) (Hotel)
Adresa: Morkin 6 , Reykjavík , IS-108 Kontakt:

Icelandic Youth Hostel Association (Hotel)
Adresa: Sundlagavegur 34 , Reykjavík , IS-105 Kontakt: Tel.: +354-553-8110 Fax: +354-588-9201 info@hostel.is

Utivist Touring Club (Pěší turistika)
Adresa: Hallveigarstigur 1 , Reykjavík , IS-101 Kontakt: Tel.: 354-561-4330 Fax: 354-561-4606


Zajímavé odkazy

Odkaz na info o hostelech
Odkaz na info o ubytování Farm Holidays
Odkaz na islandský turistický klub